![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 | |
Hedersmedlem
Reg.datum: Jan 2005
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 809
|
![]() Citat:
![]() För det första så har IE haft popupkiller både i IE6 och IE7 och den funkar lika bra som hos Firefox. Sen har även Firefox sina öppna hål som i takt med att den blivit mer populär utnyttjas mera flitigt. Var en ganska kritisk sådan för ett tag sen. Webbläsaren har heller inte så mycket med att undvika virus att göra utan fortfarande är det uppdaterad virusscanner som gäller. Skulle man sen ändå får en mask så är en mjukvarubrandvägg viktig för att larma om något okänt program vill nå nätet. Men allra viktigast är sunt förnuft och att tänka INNAN man öppnar en fil eller klickar OK på en fråga... En annan bra regel är att slå ifrån epostläsarens förhandsgranskning så man kan radera spammail utan att ens öppna dem. Själv tillhör jag den äventyrliga typen som visserligen har uppdaterad virusscanner installerad men den är normalt sett frånslagen och jag scannar bara misstänkta filer manuellt. simonbertilsson: Du kan scanna datorn online via sidan här: http://www.bengan.com/it/virus/ En skaplig GRATIS antivirus att installera: http://free.grisoft.com/ Observera att det är utan branvägg... Jag kör fortfarande med en gammal version av ZoneAlarms brandvägg som funkar bra, tror den fortfarande finns som gratis med.
__________________
/MVH Patrik ![]() Senast redigerad av Deskgrunt den 2007-08-01 klockan 23:44. |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
|
![]()
Jag kör med Firefox 2.0 och gamla hederliga Norton Antivirus, virusuppdateringar sker hela tiden och eftersom jag sitter på en 24Mbit-lina så är det inga problem.
Som sagt, sunt förnuft och försiktighet (tänka först handla sen) är nog det enda riktigt billiga motgiftet mot dessa virus, innan det är försent.
__________________
You'll Never Walk Alone
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Tidigare Arvid Nilsson
|
![]()
Jag har senaste verisionen av F-secure och det har upptäckt alla virus som har kommit in / Försökt komma in.
Sen får man ju skylla sig själv om man går in på någon sida som www.xxxddfjj.com ![]()
__________________
Arvid Nilsson |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem
Reg.datum: Jun 2004
Ort: Stockholm
Inlägg: 797
|
![]()
Får man fråga hur du är säker på att den upptäckt alla virus som kommit/försökt kommit in? Jag har själv kört flera tester mellan olika antivirusprogram och skickat in ett virus i ena änden och sett om det kommer ut i andra. T.ex. så hittar inte Norton alla virus som Karspesky hittar å vice versa.
Men å andra sidan så är det väl tråkigt att bygga in sig med alla väggar som finns. Live hard (and wild) and die free!
__________________
/Tänk först. Tänk igen. Tänk igenom allt en gång till. Skriv sen.\\Basse |
![]() |
![]() |