![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Tidigare TriQz
Reg.datum: Nov 2006
Ort: Göteborg, Westra Goataland
Inlägg: 684
|
![]()
Men skulle någon kunna visa mig en svensk .exe fil som jag kan instellera lätt... För det andra så har inte många rutter installitionsguide!!
__________________
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
|
![]()
Svenska rutter brukar inte använda sig av exe-fil, då vi vill se vad vi installerar. Visst är exe-filer bra när det funkar som det ska, men många gånger funkar det inte bra, tyvärr!
Däremot finns flera svenska tåg med/som exe-filer. Kolla Robbans, Emges (Mats Strid) m.fl. tåg här och hos Banbyggarna. Men att installera en rutt är inga problem alls. Zippa upp rutten i en tom mapp på skrivbordet, läs readme filen, flytta rutt-mappen till ROUTES mappen i MSTS. Sen är det oftas klart! "För det andra så har inte många rutter installitionsguide" Där har du fel. Dom flesta rutterna har det! Men det heter inte installitionsguide, utan det finns en text-fil som heter Readme och i den står det hur man installerar och om det krävs nått extra för rutten.
__________________
Mvh Pirpen |
![]() |
![]() |