Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Landskapsdesign - Trainz

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2021-02-19, 18:32   #1
benkegbg
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 390
Standard BENSLAND ROUTE BOOK version 2021

Hej!
Nu är jag nära till att släppa Bensland i Download. Men innan dess vill jag visa er en "manual" om hur Bensland är byggd.
Jag funderar på en enkel beskrivning eller en utförlig beskrivning.

Den mer detaljerade beskrivningen med spårplaner och kartor är baserad på den tidigare utgåvan. Det är mycket jobb nedlagt på den och jag tänker lägga till många nya stationerna och det är rätt arbetsamt.

Den mer enkla beskrivningen är alla spårplaner och kartor borta. Stationerna presenteras bara med en bild och en faktaruta samt lite text.

Min fråga är : Vill ni ha en utförlig "handbok" eller bara en enklare beskrivning?

Bifogar två exempel: Den med OLD version där spårplaner är med och den lite enklare varianten.

Passar på att slänga in en sida som visar hur "mitt" signalsystem är uppbyggt i Bensland.

Hälsningar
Bifogade filer
Filtyp: pdf BL Route book OLD Layout.pdf (2.59 MB, 15 visningar)
Filtyp: pdf BL Route book Ny Layout.pdf (1.22 MB, 14 visningar)
Filtyp: pdf Bensland Route Book 2021 PAGE 20_21.pdf (276.4 KB, 16 visningar)
__________________
Benkegbg
Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg.
benkegbg besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2021-02-19, 21:00   #2
Otto
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2017
Ort: Stockholm
Inlägg: 65
Standard

Jag ser verkligen fram emot att få köra i ditt otroligt vackra och detaljerade Bensland, där du verkligen har en natur och verklighet och samhällen i ett helt landområde!!
Jag nöjer mig för min del med den enklare beskrivningen av Bensland, men en karta vore bra att ha med.
//Otto
Otto besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2021-02-21, 05:49   #3
benkegbg
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 390
Standard Stora kartor

Till att börja med: Jag tror jag jobbar vidare med en fullständig bok om Bensland. Det är redan väldigt mycket jobb lagt och den blir väldigt fyllig men jag rekommenderar er varmt att titta i den - när den är klar.

Tills dess kan jag här visa en LÄNK till karta över Bensland. Det är en PDF-fil som är läsbar vid uppförstoring. Kartan är också väldigt stor - om ni vill skriva ut den så dela upp den i fyra delar, eller mer. Det går inte att läsa kartan på ett litet A4!
En enklare version med linjesystemet i stora drag finns här.
Och slutligen en Flyglinjekarta här.

Det har blivit stora förändringar från det smala Bensland som gick runt en gång i tiden. Då det kommit till flera linjer har några stationer byggts om. Två exempel visas här:

Hälsningar
Bifogade bilder
Filtyp: jpg 1_Holmefors.jpg (202.7 KB, 89 visningar)
Filtyp: jpg 2_Holmefors.jpg (199.4 KB, 89 visningar)
Filtyp: jpg Granhyllan före.jpg (191.8 KB, 90 visningar)
Filtyp: jpg Grnhyllan efter.jpg (180.3 KB, 92 visningar)
__________________
Benkegbg
Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg.
benkegbg besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2021-03-01, 00:15   #4
benkegbg
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 390
Standard

Här är ett utdrag av Bensland Route Book med kapitelsidorna. "Boken" är fortfarande under arbete och skall när den är klar publiceras i sin helhet samtidigt med Rutten.
Hälsningar
Bifogade filer
Filtyp: pdf Bensland Route Book sammandrag.pdf (1.92 MB, 11 visningar)
__________________
Benkegbg
Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg.
benkegbg besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2021-03-01, 23:07   #5
rely
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2010
Ort: Stockholm
Inlägg: 1 062
Standard

Fantastiskt rutt du bygger! Imponeras verkligen av allt arbete du lägger på att bygga historia bakom rutten.
__________________
rely besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2021-03-02, 02:32   #6
benkegbg
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 390
Standard

Tack för det, Rely. Men jag tror ditt Malmbane-projekt är ett strå vassare. Du har bättre sinne för detaljer och det har inte jag. Jag slänger ut en massa hus så det blir en by eller en del av en stad, men stannar vid det. Skulle egentligen vilja sätta staket och plantera fruktträd på bakgården, lägga till något garage, kanske dra ut en uppfart och så vidare... Men det är alltför mycket pillande för mig. Då blir jag ju aldrig färdig.

Dessutom bygger du efter verkligheten, så gott det nu går. Bensland däremot har en hel del som nog inte finns i verkligheten. Ska inte peka ut felaktigheterna, ni får hitta dem själva. Huvudsaken är att det blir roligt att köra och uppleva landet såsom det är.

Jag tror det blir en release under mars i alla fall.
Hälsningar
__________________
Benkegbg
Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg.
benkegbg besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2021-03-05, 21:37   #7
benkegbg
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 390
Standard

Jag försöker hålla vad jag lovat - det ska bli ett släpp i Mars av Bensland.
Men innan dess:

Håller på att se över det mesta och gör lite testkörningar.
Den sista stationen/staden i landet blir Vender City. Där körde jag fast.
Jag tänkte inte till ordentligt, utan lade ett spår utanför plattformen och ett innanför vid stationshuset. Så kom jag på att då blir det knepigt med luftledningarna. Vill inte ha en stolpe på perrongkanten inte ens med ledningshållare typ "ytter". Så vad ska jag göra? Hur skulle ni göra?

Lägga ut en brygga är ett alternativ, men det blir en lång brygga och med bara een kontaktledning. Tror det skulle se fult ut?

Jag beslutade till sist att riva 12m plattformen och ersätta med en 8m istället och lägga in ytterligare ett spår, och sätta ut stolpar mellan spåren. Den typen finns väldigt ofta på andra ställen i Bensland. Men det var inte avsikten från början, som synes på bilderna.
Hälsningar
Bifogade bilder
Filtyp: jpg Plattformsledning.jpg (204.6 KB, 41 visningar)
Filtyp: jpg Plattformsledning ny.jpg (183.7 KB, 40 visningar)
__________________
Benkegbg
Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg.
benkegbg besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:15.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009