Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > DTG - Train Simulator > DTG - Train Simulator - Allmänt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2017-09-25, 18:00   #1
Mazz
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Sep 2001
Ort: Vendelsö
Inlägg: 4 502
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Totte Visa inlägg
Hej, newS är undantag för att han, tror jag, är internationell tåg- och landskapsbyggare.
När det gäller landskapsbygge så går det inte ta betalt, orsaken är andras objekt blivit plockade till rutten. Man ger helt enkelt rutterna gratis.
Jag tror så här, ta inte illa upp nu Totte...

Man kan inte efter några självskrivna skäl börja sätta gränser för vem som är "behörig" att ta ut en donation. När blir man lixom undantagen? Lägger jag upp en vagn på trainsim.com, blir jag behörig då?

Jo, det är ju naturligtvis skaparen som bestämmer oavsett vad vi kommer fram till i den här tråden, men för resonemangets skull...

Vad gäller landskapsbygge kan jag inte se något hållbart skäl för varför en landskapsbyggare inte skulle kunna ta ut en donation. Det är ju det enorma arbetet att faktiskt göra landskapet/rutten som donationen i så fall avser. Jo ett skäl är ju naturligtvis om en objektbyggare som lagt upp sina alster begränsar rätten att ta donation, men då beror det ju på vad som är skrivet i objektets readme. Om jag går till mig själv och de objekt som jag lägger ut för rutter, så ser jag en distinkt skillnad i om de ingår i en payware-rutt eller en freeware/donationware-rutt. Skillnaden som jag ser det är att payware-rutten så finns det ett slags affärsmässigt tankesätt bakom medan en freeware/donationware-rutt så är donationen ett bevis för den uppskattning man ger till ruttbyggaren.

Mina objekt får hjärtans gärna ingå i alla former av donationsrutter utan att ens behöva fråga mig, men inte i payware-rutter utan att ha inhämtat tillstånd.
__________________
/Mazz

www.banbyggarna.se ... ... ... www.nbvj.se
Mazz besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2017-09-25, 18:37   #2
Micke.L
Tidigare Traindriver94
 
Reg.datum: Aug 2007
Ort: Stockholm
Inlägg: 2 508
Skicka ett meddelande via MSN till Micke.L
Standard

Jag förstår faktiskt inte alls varför man inte skulle kunna ta emot donationer.

Självklart tycker jag det vore tråkigt om alla plötsligt skulle börja kräva betalt för allt de gör men hela principen med donationer är just att de är frivilliga (så länge skaparen inte kräver en viss summa i donation). Så jag tycker att de som vill får gärna göra det möjligt för folk att donera, dock helst utan att kräva en viss summa som minimum.

Detta är dock min personliga åsikt, givetvis tycker jag som de flesta andra att gratis är gott. Dock har jag också full förståelse för att de som lägger ner timmar på modeller mm kan lockas av att få nån donation då och då.
__________________
Mina arbeten i Trainsimulator 2012:
Appleford - Slough Färdig
Bergslagsbanan V2.0 Färdig!
Bergslagsbanan V3.0 Under arbete!
Micke.L besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:33.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009