Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > DTG - Train Simulator > Guider/tutorials - DTG - Train Simulator

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2016-09-26, 21:57   #5
ADDE
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2012
Inlägg: 1 378
Standard

Fast höjddata är inget problem. Det kan man ordna om det blir skillnad eller liknande. Bästa vore att 2 sammarbetsprojekt hade samma DEM-data. (vilket jag tror man har, med tanke på att all DEM-data finns samlade på en hemsida gratis att ladda ner)

Det som kan vara problem är om två rutter med samma Point of origin har en och samma startstation som då "lappar över varandra" på respektive rutt, t.ex. att en startar från Hallsberg och bygger mot Katrineholm, medan en annan startar från Hallsberg och bygger mot Skövde. Då har vi 2st "Hallsberg", vilket är ett jobb för sig.

Några andra rutter som kan vara intressanta och roliga om man delade med sig Point of origin till andra ruttbyggare vore väl:
Roa-Hønefosslinja av OVCN (Det har inte jag just nu)
Jönköpingsbanan av Hgv.
Stångådalsbanan av Granders.
Malmbanan av newS
Projekt Malmö av McDOZ
STHLM Tramways av Bombardier Train
Mittbanan, som någon höll på med ett tag. (Vore intressant för mig i framtiden, hint, hint.)

Finns säkert andra ruttprojekt jag har missat.
__________________
Mvh SummerADDE

Alla mina projekt till Train Simulator Classic är nedlagda. Jag kommer härmed fokusera på att skapa rutter och innehåll till Train Sim World i fortsättningen.

Alla mina downloads på Google Drive kommer att tas bort permament den 31:a agusuti 2024.
ADDE besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:11.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009