Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2016-06-26, 13:27   #18
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Nils Blid Visa inlägg
Mycket intressant signallösning för rörliga broar – men problemet är om det finns rörliga broar, som passar för Svenolovs/Korvtigers system – d v s bron öppnas för båttrafik när en båt närmar sig. Det systemet som används i Trainz är upp och nervänt – d v s bron öppnas för järnvägstrafik när ett tåg närmar sig.
Nej, det finns inga andra broar än demobron för Svenolovs system.
Systemet är inte alls back-och-framvänt. Det är båten som öppnar bron, normalläget är stängd bro, så att tågen kan köra, precis som det ska vara.

Citat:
Ursprungligen postat av Nils Blid Visa inlägg
Fyra ”tågbroar” finns som fungerar i 2010 varav en inbyggt i Tane: Den amerikanskinspirerade lyftbron Bascule Lift Bridge. Därtill finns Seaford swing bridge (modern svängbro), Swing bridge av martinvk (äldre svängbro) och Vulcans lilla eleganta lyftbro Canal swing bridge. Den sistnämnda styrs av båtar, de andra av tåg. Samtliga (frågetecken för Canal) kan utrustas med fungerande brosignal, även om det är nog så knepigt. Jag kan tipsa.
Dessa fungerar inte med Svenolovs script. Det är möjligt att de går att få dem att kunna användas tillsammans med scriptet, men de behöver specialscript för att fungera som demobron.
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:27.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009