Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Downloads

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2015-05-07, 15:08   #2
Nils Blid
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
Standard DJ-DVVJ Old

Så är det dags med steg 2 – DJ-DVVJ Old, som bygger på Korvtigers och Svenolovs Säkerhetspaket – semaforer med tillbehör. I den här banan har Korvtiger stor delaktighet i.

Viktigt: I Routen/View Dependencies finns minst 18 frågetecken. Dessa har inget med banan att göra – troligtvis arv från mina tidigare banor. Att ta bort dem ur Content är lönlöst – Trainz lägger ständigt tillbaka dem.

Det är också viktigt att studera manualen i posten ovan, vilket är en förutsättning för att ta sig in i banan.


Tips: Kör inte med för tunga tåg i cab-läge. Då rutschar ni bara bakåt i backarna. Jag har testat backarna vid DVVJ Buteruds sluss norr om Håverud. Med ett bra lok, tågvikt på 200 ton och ingångsfarten 60 km/tim bör man klara backen söderut (28 promille). Därmed bör man också klara DJ-DVVJs övriga häftiga backar.

Banan kan med fördel köras med ett antal AI-tåg – men den upplevs bäst i cab-läge.

Installera först de bifogade cdp-filerna STL Vägskydd och STW Corona, därefter sessionen DV-DVVJ Old och Route. Dom här två kanske kräver upprepade installatior för att Trainz skall acceptera dem. Glöm inte att committa.

Frågor och kommentarer tas tacksamt emot: Se post 1 här ovan.

Länk till DJ-DVVJ Old:

https://www.dropbox.com/s/b8axim2o68...05-07.rar?dl=0

Bilderna: Två luktfria vyer utefter DJ – gödselstack och svinhus.

Trevlig resa i vackra Dalsland.

Nisse
Bifogade bilder
Filtyp: jpg Svinhus.jpg (186.4 KB, 391 visningar)
Filtyp: jpg Gödsel.jpg (233.0 KB, 390 visningar)
Nils Blid besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:55.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009