Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Allmänt > Allmänt om 3D-design

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2013-08-22, 18:24   #9
tufftuff
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2002
Ort: , , .
Inlägg: 497
Standard

marcus... nu var ju inte heller avsikten ens från början att bygga för någon tågsim, även om ambitionen från start var att bygga bara exteriört

artifakterna härstammar från konverteringen, inte från sketchup, inte från blender eller max, och det problemet är densamma oavsett från vilket program man konverterar (artifakter alltså) möjligen dock att max är sämre på det, iaf den halvgamla version jag haft möjlighet testa mot..

sketchup är däremot totalt överlägset mycket snabbar att bygga i en max eller blender för det allra mesta

självklart bumbmappar jag istället nitar om det ska till tågsimkonvertering..!! det var ju det jag sa nyss eller? men att bumpmappa nitar för ett projekt som har till syfte att återskapa ett komplett verkligt lok.. fullständigt horribelt otänkbart! nitar bestämmer oftast var en annan del ska sitta, utan nitar... nä går inte (kanske syns på vissa bilder att jag bara markerat var nithålen är.. än så länge)
__________________
tufftuff besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:16.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009