|   | 
| Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. | 
| 
 | |||||||
| Registrera | Members Area | FAQ | Medlemslista | Community-ware/Modell-shop | Sök | Dagens inlägg | Markera forum som lästa | 
|  | 
|  | Ämnesverktyg | Visningsalternativ | 
|  | 
|  2011-03-23, 10:48 | #1 | 
| Medlem Reg.datum: Nov 2002 Ort: ,  , Sweden. 
					Inlägg: 535
				 |   
			
			Hej Totte Synd att det inte går att använda mapping-tekniken som du använt i Trainz. Testade detta en gång fast jag fick massa trädgrenar och annat som stod nära banvallen rakt in ihytten och ner i knät när jag satt å körde min Ybo6. Inget vidare. Nackdelen med din teknink är väl kanske att man inte kan vrida kamrerna runt i hytten. Det skulle se konstigt ut eftersom främre väggen består av en rak vägg med påklistrad perspektivbild av förarhytten. Rätta mig om jag har fel. Eller har du hittat någon manjefik lösning till detta? Kanske skulle jag installera mitt MTS och kolla på Tottes motorvagn. Ser ju mycket fint och verklighetsnära ut. LokKalle 
				__________________ KAH | 
|   |   | 
|  2011-03-23, 11:57 | #2 | |
| Hedersmedlem Reg.datum: Mar 2002 Ort: Trollhättan 
					Inlägg: 9 861
				 |   Citat: 
 Själva motorvagnen är gjord av Robban och cabben gjorde jag. | |
|   |   | 
|  2011-03-23, 21:12 | #3 | 
| Veteran Reg.datum: Nov 2001 Ort: Onsala,  , Sweden. 
					Inlägg: 8 149
				 |  110323 sista alfan till test idag. 
			
			Hytten är i grunden klar så när som på färdigskriptning. Y6 har fått lite förbättrade texturer m.m. Slutljusen är gjorda enligt Ekans förslag som jag tror stämmer? Bifoga två bilder på vad som återstår för Svenolov att "roa" sig med framöver!
		 
				__________________  "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn   | 
|   |   | 
|  2011-03-23, 21:52 | #4 | 
| Medlem |   
			
			Hei fine bilder. Dette ser meget bra ut.    Disse var i Norge. Jeg tror det var Y7: http://www.jernbane.net/db/type.asp?ID=81 Hadde vert fint med disse også.   
				__________________ Mvh Arve   | 
|   |   | 
|  2011-03-23, 22:08 | #5 | 
| Hedersmedlem Reg.datum: Mar 2002 Ort: Trollhättan 
					Inlägg: 9 861
				 |   
			
			lan, det där lyckas du väldig bra! Lycka till!
		 | 
|   |   | 
|  2011-03-23, 22:12 | #6 | |
| Veteran Reg.datum: Nov 2001 Ort: Onsala,  , Sweden. 
					Inlägg: 8 149
				 |   Citat: 
 
				__________________  "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn   | |
|   |   | 
|  2011-03-23, 22:16 | #7 | 
| Veteran Reg.datum: Nov 2001 Ort: Onsala,  , Sweden. 
					Inlägg: 8 149
				 |  110323 God natt, ses i morrn! 
			
			Fick några bra boggitexturer av LokKalle, så jag har använt delar av dem på boggin, kanske nån ser att det "blitt" bättre!!??
		 
				__________________  "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn   | 
|   |   | 
|  2011-03-23, 23:58 | #8 | 
| Hedersmedlem Reg.datum: Mar 2002 Ort: Trollhättan 
					Inlägg: 9 861
				 |   
			
			lan, vill du ha några bilder som jag tog i Nora? Bifogar en bild. | 
|   |   | 
|  | 
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
| 
 | 
 |