Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Microsoft Trainsimulator / Open Rails > Landskapsdesign - MSTS / Open Rails

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2009-02-11, 16:43   #2
Mazz
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Sep 2001
Ort: Vendelsö
Inlägg: 4 502
Standard

Ser ut som att det är Xtracks-spårdelar som du saknar tycker jag. Jp*blablabla är nog sannolikt Newroads då gissar jag. Kolla din installation av dessa en gång till, läs noga instruktionerna för installation av Xtracks här:

http://www.xtracks.tk/

Passa även på att läsa på om den viktiga tsection.dat-standarden i stycket efter. Går inte att säga för många gånger, men det är den NYASTE tsection.dat som du ska ha. Är man på något sätt osäker på vad ett tilläggspaket har får version av den medföljande tsection.dat, så ta det säkra före det osäkra och hämta tsection.dat separat och känn dig trygg på att ha den senaste.

Notera att du manuellt ska kopiera shapes-filerna för Xtracks-paket till din globala shapes-mapp. Kanske har du glömt det?
__________________
/Mazz

www.banbyggarna.se ... ... ... www.nbvj.se
Mazz besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:24.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009