![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
Registrera | Members Area | FAQ | Medlemslista | Community-ware/Modell-shop | Sök | Dagens inlägg | Markera forum som lästa |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#3 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
|
![]()
Hur man installerar ett tåg i msts kan skilja sig ordentligt, så ladda ner tåget till en tom mapp på skrivbordet. Zippa upp filerna i denna mapp. Läs readme filen (i den står om installation mm).
Att bara zippa upp (tågets) filer till Train Simulator mappen är som att be om trubbel. Dom kan hamna lite var som helst beroende på hur dom packades. Generellt sett gäller... Manuell installation: Tågets mapp till C:/Program/Microsoft Games/Train Simulator/TRAINS/TRAINSET Con-filen eller con-filerna (om det följer med sånna) till C:/Program/Microsoft Games/Train Simulator/TRAINS/CONSISTS Automatisk installation: Dubbelklicka på exe-filen och följ anvisningarna När du skriver ett exempel, så skriv gärna exakt vilket tåg det gäller. Då kan man prova det och kolla om det funkar eller inte! För att koppla av vagnar måste du ha fram ett fönster med tåget (nån av F-tangenterna). Sen är det bara att klicka på kopplet mellan vagnarna du vill separera. För att koppla ihop vagnar, backa bara in i den vagnen. Välkommen till forumet!
__________________
Mvh Pirpen Senast redigerad av Pierre den 2008-11-09 klockan 13:18. |
![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|