Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Microsoft Trainsimulator / Open Rails > MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2002-07-21, 10:27   #11
Pierre
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
Standard

Hej "SB-Byggarna"!

På denna sida:
http://www.teknikarv.nu/tunnlar/banor/saltsjobanan.html
finns information om hur långa (i meter) tunnlarna är på Saltsjöbanan. Men är det bara
3 tunnlar? Var så länge sen jag åkte SB (det var faktiskt när dom gamla tågen gick!). Och trots att att jag var liten, så finns minnet av att med farsan åka tåget ut till Saltsjöbaden kvar!

Läste att SB var först med höga perronger och en av dom första el-järnvägarna, och sånna fakta måste finnas med i en pdf-fil (om ni tänker bygga, förståss!).

Om ni tänker bygga banan, så förslår jag att allt (objekt, hus m.m.) håller sig inom samma tidsperiod. Eller börjar med en gammal version först, och gör en ny senare (byggd på den gamla).




Edited by - Pierre on 21 July 2002 10:47:50
Pierre besöker inte forumet just nu  
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Banarbet´s fordon mackan 3D-design/Ommålningar - MSTS / Open Rails 3 2005-03-05 19:51
Försäljning av fordon vl Virtuella Tågbolag 0 2004-07-31 17:30
2 frågor. På/avlastning samt fordon. Bengan Trainz - Allmänt om Trainz 1 2004-06-21 12:17
VHJ [vilka fordon behöver man till aktiviteterna?] Pdsk MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails 1 2004-05-17 14:14
Fordon i rutteditorn? Pursche Landskapsdesign - MSTS / Open Rails 4 2004-01-10 22:02



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:16.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009