![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
Registrera | Members Area | FAQ | Medlemslista | Community-ware/Modell-shop | Sök | Dagens inlägg | Markera forum som lästa |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#2 |
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
![]()
Detta är ju helt underbart för personer som totalt saknar fantasi! För dom som bygger verkliga banor är ju det inget problem men de som bygger fiktiva kan möjligen ha nytta av programmet (xl-filen). Svenska stationer har ofta stads- eller bynamnet som stations eller hållplatsnamn. Fantasinamn kan man väl hitta på själv?
Jag känner en modellrallare som läst för mycket Pippi Långstrump, hennes stationer heter: Astridsberga, Villerkulla, Plutefikationstad, Tommylilla, Lilla Gubbenby och Sjörövarhamn. Det är namn skapade utan slumpgenerator!
__________________
![]() "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn ![]() |
![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|