Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Scenarios och scripts

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2007-05-07, 17:47   #7
Tomas
STW-member
 
Reg.datum: Oct 2001
Ort: Vännäs
Inlägg: 2 073
Skicka ett meddelande via MSN till Tomas
Standard

signalmodellerna har varit klara sedan länge, återstår bara göra så de kan sättas i bryggor och så oxå. Men det hela har ju strandat på att jag inte har tillräckliga kunskaper för att få till signalscript.

vägskyddsanläggningar har ju inget direkt med signalerna å göra, men nått jag skulle vilja göra oxå. Får inventera mina bilder om jag har nått att gå på, men om ni har bra bilder på vägskyddsanläggningar så får ni gärna skicka, nått som jag verkligen saknar är foton på själva "vägen", det ligger ju nå svart som utgör vägbanan. Även om ni har nå mått på bommar och ljus. Angående ljud vet jag inte om vi kan få tag på emges ringklockor, men det kanske någon har möjlighet att spela in.

Stöd för att spåret ändrar sig kommer det va, men själva vägbanan kommer bli gjord efter normalspår, vilken väl inte är sådant problem med tanke på att det väl inte funnits så många smalspårsbanor med sådan vägbana. Men det kan självklart bli smalspårs variant med träplank mellan spåren och så.

/Tomas
__________________

Senast redigerad av Tomas den 2007-05-07 klockan 17:51.
Tomas besöker inte forumet just nu  
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:53.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009