Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2013-08-28, 23:15   #7
Erafjel
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2012
Ort: Järfälla
Inlägg: 135
Standard

Det finns ju ett Drive-kommando som heter MoveTurntable som gör precis det jag tror Bengan efterlyser. Man får alltså ge det kommandot från ett (bemannat) lok,
men ett sådant brukar ju finnas i närheten om man ska ge sig på att vrida en vändskiva...

I alla fall, alla kanske inte känner till det, så här är en beskrivning av hur man gör (i TS12, tror det ser likadant ut i TS2010, TS2009 vet jag inte):

1. Ladda ner MoveTurntable <kuid2:609850:100018:1> och InputTable <kuid2:131986:1012:1> från DLS.

2. Se till att vändskivan har ett namn. I mina exempel nedan heter Lennarts vändskiva Herrljunga och korvtigers heter Korvskiva

3. I Surveyor, gå till Main menu>Edit session...

4. Klicka på Add och välj InputTable.

5. Nu finns InputTable i listan under Rules:. Markera InputTable och klicka på Edit. Lägg till textraden "turntable,Herrljunga,10" för Lennarts vändskiva och
"turntable,Korvskiva,24" för korvtigers. Talen 10 och 24 är antalet positioner på respektive vändskiva.

6. I Rules:-listan, markera Driver Command och klicka på Edit. Klicka för MoveTurntable i listan.

Allt fram till och med steg 6 behöver bara göras en gång!

7. Gå till Driver mode. Välj ett lok, se till att det har en förare.

8. För att vrida Herrljunga-skivan till position 2, klicka på den gröna pilen på lokets kommandorad och välj MoveTurntable>Herrljunga to>stop num: 2.

9. Se skivan snurra!
Erafjel besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:47.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009