Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2011-05-06, 21:18   #7
lan
Veteran
 
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
Wink Får man citera sig själv?

Citat:
Ursprungligen postat av lan Visa inlägg
Tack Stina!
Vänta länge hoppas jag ni skall slippa, om jag inte behöver blanda in Svenolov, vars inkorg just nu svämmar över (som ensam skriptkunnig bland alla "galna, maniska" byggare"), i brunnslocket och dörrarna, men jag har gett mig f-n på att klara det själv?
Det ligger till så här, tror jag?: Trainz kan inte detektera om man vänsterklickar på ett objekt i driver och därmed går det inte att skripta (enl. Svenolov). Det finns en möjlighet att göra dörrarna på telefonkiosken öppningsbara med "Klick" - om man gör kiosken som en MoJunction men då måste man placera ut en växel med invisible track och sen sätta Telefonkiosken som en "lever" på den. Jag tycker det verkar tunggrott? Vad tycker ni?
__________________


"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti
LAn
lan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:14.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009