Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Microsoft Trainsimulator / Open Rails > Landskapsdesign - MSTS / Open Rails

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-11-22, 11:22   #1
Pierre
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
Standard Förslag på rutter att bygga

Kommer med nåra förslag här, ni får gärna fylla på denna tråd. Nån kanske ger sig på att bygga nån av rutterna!?

Först ut är Nockebybanan och Tvärlinjen. Skulle vilja se båda eller nån av dom, då Sigma gjort en sån fin A32. Finns hyttvideos till båda i denna tråd: http://www.e-buzz.se/forum/showthrea...ht=sp%E5rv%E4g

Nästa förslag från mig är Gamla Eskilstuna banan. Antingen från Stockholm eller Södertälje S till Eskilstuna. Intressant bana och något som inte finns idag. På linjen kan man köra D-, F- och Ra-loks dragna tåg (vi skulle haft ett Bt också).

Jag tycker man ska ta med sträckan Åkerstyckebruk - Strängnäs också. Där kan X20 och X16 rulla. Mellan Läggesta och Mariefred kan man använda det smalaste smalspåret i Xtracks för ÖSIJ eller bara strunta i denna del.

Lite info: http://www.jarnvag.net/banguide/Sodertalje-Nybybruk.asp

MJ-bana (kolla spårplanen!): http://www.rapidho.se/

Hoppas detta kan ge nån inspiration...
__________________
Mvh Pirpen

Senast redigerad av Pierre den 2008-11-22 klockan 12:58.
Pierre besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:23.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009