Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Microsoft Trainsimulator / Open Rails > 3D-design/Ommålningar - MSTS / Open Rails

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2005-12-31, 14:41   #6
KMW
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Karlstad, Sverige
Inlägg: 988
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Pierre
Tack för förklaringen Anders!

Ja, det var det jag menade med att texturen blev "sabbad". Du har helt rätt, man ska inte lita på ace-filen, utan spara texturen som bmp eller tga först och sen arbeta med den. Det var en miss av mig!

DXT1 komprimerar jäkligt bra, men bör nog användas på (som du säger) objekt utan stora färgskiftningar.
Nja, inte riktigt så jag menade, DXT1 kan användas väldigt ofta om man är medveten om vad som sker. De band som kan uppstå när man har mycket färgskiftningar går faktiskt ofta att hantera genom att man lägger på brus på texturen vilket till stora delar avhjälper banden. Står lite om det i slutet på den länk jag postade.

Allmänt kan sägas att många texturer vinner på att man lägger på lite lagom med brus. Slutresultatet blir då inte så blänkande och nytt utan lite mer realistiskt.

Mvh Anders
KMW besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:44.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009