![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Mar 2002
Ort: Trollhättan
Inlägg: 9 852
|
![]()
Hej!
Enligt bilden så fattas Assets och Content fast jag har dem. Någon som har likadant som jag? Har Steam tagit bort ur listan, eller? Jag har igår uppgraderat till Win 10, kan det vara orsaken? ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Mar 2002
Ort: Trollhättan
Inlägg: 9 852
|
![]()
Hej!
Jag förmodar att jag är ensam med det här problemet eftersom 50 st har läst. ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem
|
![]()
jag kunde inte starta simulatorn i win10. den hittade inte TrainBasicObjectDiffuse.fx trots att den fanns där. Tre ominstallationer av simulatorn i steam fick det inte att fungera. Då ändrade jag så den ligger på default C: SSDn istället för E: och nu fungerar allt som det skall.
/Pursche
__________________
M v h /Pursche |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Mar 2002
Ort: Trollhättan
Inlägg: 9 852
|
![]()
Simulator fungerar för mig och spelet är installerad i E: SSD.
Har tre diskar i datorn. C, E och H. C och E är SSD och H är vanlig HD. Vet ni vad filen heter som gör att listan syns? |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem
Reg.datum: Jun 2012
Ort: Kristianstad
Inlägg: 763
|
![]()
Skulle gissa att det inte är en fil. Min gissning är att programmet listar upp alla assets som den kan hitta. Har du tryckt på uppdatera?
__________________
//AlleDahlle ![]() Øresundståg (X31K) Försöker just nu få in öresundståg(X31K/X32K) i Railworks/Train simulator |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2013
Ort: Skåne
Inlägg: 134
|
![]()
Min "package manager"-lista innehåller färre objekt än min "packare"-lista. Exempelvis syns inte mina assets/content köpta från JustTrains i package managern, utan de syns endast i föregående flik: "packare".
En teori jag har (men inte testat) är att Utilities.exe blandar ihop vad som är "standard assets" med vad som är egna/nedladdade assets ifall man inte installerat RWP-filerna med just Utilities.exe. Detta kan t.ex. hända ifall man återställer en full backup av sin "Railworks"-mapp på en annan dator eller efter en nyinstallation av Windows eftersom då har du samtliga assets på plats utan att behöva installera några .rwp-filer för hand via Utilities.exe.
__________________
//Hamp3 ![]() SJ InterCity (X31K) Senast redigerad av Hamp3 den 2015-08-19 klockan 14:53. |
![]() |
![]() |