Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2012-02-29, 14:52   #1
Nils Blid
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
Standard Dammråttor härjar

Jodå, datorerna härjas av småfiler som lagras allt eftersom och gör datorna långsammare. Nyligen installerade jag en städgumma (datorprogram) för att städa bort dammråttorna. Programmet är en uppgradering av tidigare program jag haft men nu med statistik.

Under en veckas tid tog programmet bort 8.800 små filer om sammanlagt 406 mb. Till saken hör att jag jobbar flitigt med Trainz, i snitt åtta timmar om dan. Hade jag fortsatt i samma takt och inte städat, hade jag under elva månaders tid samlat ihop 2 gb småfiler i datorn.

Det har var lite för fantastiskt tyckte jag och kontaktade supporten (mycket seriöst företag f ö) om detta verkligen kan vara sant. Svaret (Google-översatt):

”Säkert, det är möjligt. Använder du program som exempelvis skapar loggfiler eller temporary-filer kan det mycket väl bli så.”

Jobbar jag intensivt med Trainz under en dag kan det samlas över 100 mb småfiler i datorn. Håller jag på med annan datorverksamhet handlar det i allmänhet 15-30 mb.

Alltså; jaga dammråttor – det håller datorn i god vigör.

Nisse
Nils Blid besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:43.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009