![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#1 |
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
![]()
Håkantorp i Västergötland blev en liten järvägsknut. Stationen byggdes 1867 och revs i början på 1980-talet. Som tur är finns den väl dokumenterad med detaljerade ritningar i AoH 2/87 i en artikel av Krister Brandt. Stationen finns ju som modell på Skövde MJ Klubb där den är stationshus i Ränndalen, WNJs snöpliga slutstation.
I Håkantorp tillhörde stationen LSSJ (Lidköping Skara Stenstorp Järnväg) som ingick i ett snårigt system västgötska 891mm-järnvägar som delvis samtrafikerades med normalspårsbanor. Håkantorp var slutstationför HLJ (Håkantorp Lidköpings Järnväg) som här mötte normalspåriga UWHJ (Uddevalla Wänersborg Herrljunga Järnväg.
__________________
![]() "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn ![]() |
![]() |
![]() |