![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#1 |
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
![]()
Har börjat jobba med Scania-Vabis LB110 årsmodell 1956. Jag tänkte låta er som vill lära lite gmax-teknik följa utvecklingen i denna tråd. Lyckades komma över en beskrivning av bilen (reklambroschyr anno 1955, bild 1) Bild2 är databladet.
Sedan följer en serie bilder som visar hur jag gjort en backdrop till gmax (ett 1x1 plane i left view) och och texturerat det med ritningen (bild2). Efter det ritar jag linjepolygoner för olika delar (Line, interpolation = 0, corner). Sista 2 bilderna visar status idag.
__________________
![]() "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn ![]() |
![]() |
![]() |