Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-09-20, 16:19   #1
Bengan
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
Standard Ett tips vid modulsammansättning.

Idén är kanske gammal och välkänd för många. Själv har jag inte tänkt på det innan. Utan har svurit och spottat ett antal gånger. Då jag har satt ihop olika moduler som har varit gjorda på olika nivåer. Har då byggt en massa extra bord, för att komma till rätt nivå. Sen har jag aldrig riktigt blivit nöjd med landskapet som jag har försökt bygga och jämnfört med många snygga byggen som finns på DLS. Har inte fått till den där riktiga bra känslan, vid övergången.

Nu dom sista dagarna, har jag provat en annan variant. Som jag tycker är mycket smidigare och framför allt enklare. Där man inte behöver ta samma hänsyn, till övergången av landskapet vid ihopsättning av moduler eller olika stora banor.

Dom stora banorna, brukar oftast sluta med en portal eller två. Dessa har jag tidigare tagit bort och försökt bygga till med nya bord till nästa banan.

Nu har jag istället, låtit dessa vara kvar. Har det inte funnits någon portal, så har jag lagt till en ny. Sedan har jag lagt till ett nytt bord och sedan fogat in nästa bana till det nya bordet. Då har jag bara behövt göra ett bergit landskap på det nya bordet. Portalerna får försvinna in i en tunnel. Är då nivåskillnaden väldigt stor, säg 100 meter. Så har man ett bord á 720 meter på att få till ett hyfsat landskap och när tåget kommer ut genom den andra portalen, så märker man inte av nivåskillnaden på samma sätt.

När tåget går in i portalen, så skriver jag in. Att tåget ska komma ut ur den andra portalen som ligger ett bord bort. Då slipper jag bygga, en massa extrabord. För att komma till rätt nivå och skillnaden på landskapet gör då inte så mycket. Man får försöka passa ihop två likvärdiga banor vid just dessa två portaler.

Detta har jag bara provat i DCC-läge. Hur det är att köra själv in i en portal och ut i en annan, vet jag inte om det går.
__________________
Bengan
Bengan besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:08.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009