Håkan:
Ska berätta lite om STWs arbete med våra två skivor med modeller på. Inför den första skivan var våra förväntningar stora och självklart ville vi ju ha en maffig bild på ett tåg av något slag. Vi blev därför ganska nere när vi fick höra att SJ sa blankt nej att ha en bild på deras tåg på Svenska Tåg 2004. Vi fick helt enkelt ta en bild utan tåg.
Inför Svenska Tåg 2005 hade vi fått kontakt med SJ och bland annat hjälpt dem med "SJ lyssnar, SJ svarar"-turnén, där de åkte runt i ett antal svenska städer med ett utställningståg och ville visa "Nya SJ" för folk. Ombord på tåget fanns datorer med både MSTS och Trainz. Efter vissa problem kom de igång och använde raildriver och efter denna hjälp fick vi bra kontakt med en av de pressansvariga och vi fick tillåtelse att ha ett SJ-tåg som boxbild på Svenska Tåg 2005. Vi VET att flera aktörer läser detta forum och en hel del inom järnvägen pysslar också med simulatorerna. Vi har haft samtal med aktörerna och hur de ser på klotter och vilka summor det kostar. Därför har vi tagit ett ställningstagande att här på forumet kommer klotter inte uppmuntras och vi kommer vara väldigt hårda på den punkten. Ska vi fortsätta uppfattas seriösa så är detta en enda rätta vägen.
Jag är mycket medveten om hur verkligheten ser ut och om du har en byggnad eller andra saker på din rutt som är lite nerklottrade så är det helt upp till dig, vi lägger oss inte i det. Vad vi däremot direkt kommer hugga på är när folk visar upp ommålningsbilder på modeller som duktiga 3D-byggare byggt och målat som nu är fulla med klotter på - Det kommer direkt tas bort.
Några bilder på hur du ev. har klottrat ner modeller är med andra ord ingen vits du visar här för det kommer förmodligen tas bort.
|