Gult blev rött och dubbelt upp
Har fått trubbel med växelkloten i 2010, som jag bygger i. Dom bär sig stundtals underligt åt. I den första bilden har jag lagt in ett klot med gula sidan uppåt, men som blev rött uppåt. Klickade jag på växla spår fick jag en uppsjö av växelklot.
Banan jag nu bygger om är DJ-DVVJ som lades ut i Forum för drygt 2 år sedan, alltså innan TANE-eran. Har inte rört banan sedan dess. I banan använder jag mig av SWE-kloten, som verkar vara avsedda för TANE (sista bilden, Lized = Nyttjas) – men det handlar inte om Lan:s klotväxlar som togs fram i samband med PT-spåren.
I STL-sidan finns inga klotväxlar för 2012 och äldre. Det kan väl bara bero på att endera har de inte funnits där, alternativ tagits bort. Min undran är helt enkelt; varifrån kommer mina SWE-klotväxlar ifrån och hur kan de ha hamnat i den här gamla banan?
Nisse
|