Visa ett inlägg
Gammal 2015-10-16, 00:06   #23
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Tack Bengan, det var precis som jag misstänkte. Texturerens id sparas korrekt när man sparar banan, men eftersom det inte går att byta till den första texturen (den som ligger i vagnens asset) så slumpas en annan textur ut om man sparat en vagn med denna första textur.

Har kikat på STLVehicle.gs i STL Library och där ser allt korrekt ut, teoretiskt ska det fungera så det verkar vara en bugg i TANEs API, närmare bestämt i SetFXTextureReplacement i MeshObject.gs. Har sökt på deras forum, men inte hittat någon med samma problem, men hittade en person som verkar påstå att det fungerar i build 76401 (post #2):
http://forums.auran.com/trainz/showthread.php?120621

Det är ingen som råkar sitta på en TANE med den builden som kan bekräfta att det fungerar i den versionen? Vilken build kör ni andra på?

Om inte annat så får vi väl lägga upp en fråga på N3V-forumet och se vad de säger.
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat