Citat:
Ursprungligen postat av lan
...nu duger inte Åssbon längre? Men det är kanske dags han går i pension? Han har haft ett hårt liv.
Detta med Drivercharacter härstammar från när Svenolov skriptade Xoa7/Uoa7. Trainz klarar inte av att placera föraren rätt vid vagn- och hyttbyte på vagnar med förarplats i båda ändar, men det klarar Svenolovs skript galant!
Nu har jag "lånat" mesherna till de AAA Lokis 1-2-3 som Ekan målat till och satt in dom som förare i C1-2-3. Dessa är dessutom animerade! Det fungerar då enligt Svenolovs koncept.
C4, C5, C13 och C14, som bara har hytt i A-änden är detta system borttaget och ni kan placera vilken "kis" ni vill i förarstolen, men kom inte och gnäll om det inte fungerar med parkopplade vagnar för då skickar jag Åssbons bror Åssian[OCCNAH] (som är torped för ryska maffian) på ER 
|
Åssbon duger gött och väl! Men det ska väl vara verkligt?

EDIT; Såg nu det blev dubbelpost! Sorry!
Jo, taket har jag inte tänk på. Det är ju en viktig detalj det med!
Bra att du ska försöka efterlikna ljudet! Ljudet gör ju så mycket för körkänslan.
Vet också inte om det är till någon hjälp med bifogar två bilder på min C6 från OpenBVEs engine-spec;