Visa ett inlägg
Gammal 2012-04-05, 12:48   #1
ekankal
Veteran
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
Standard Helt FELFRITT Trainz.

Undrar om man är ensam i hela världen om att ha ett helt felfritt Trainz!!??

Efter att ha suttit i snart 2 år och rättat fel lite pö om pö, har jag till slut lyckats få bort ALLA röda utropstecken på ALLA objekt i mitt TS2009.
Finns inte en enda pryl (av 211969, se bildbevis, hehe) som är rödmarkerad i Surveyor, det ni .

För att lyckas med det, fick jag bl.a editera 5 st inbyggda orginalrutter (vilket man inte bör göra), eftersom AURAN/N3V inte klarade av att göra dom felfri själv (Auranpolicy!!??, va' f*n ä' de', HAHA).

Har sammtidigt utfört operation utrensning av div. skit (och det va' inte lite), och lyckats få ner innehållet i localmappen från drygt 105GB!!! till "bara" 38GB.

När man håller på med sånt här "skitgöra", så hade man önskat att Auran/N3V hade gort det möjligt att utföra typ en "diskrensning", alltså så att t.ex alla boggies, interiörer, hornsound, osv, som saknar "användare" (= lok, vagnar, mm som man har deletat), gick att ta bort automatiskt.
Det är ju ett göromål som är i princip ett evighetsgöra om man ska göra det manuellt.

Och för att inte tala om alla uppdateringar som har kuid2-or, tänk om alla obsolete-objekt hade blivit överskrivna i stället.
Nu dräller det ju utav sådana som tar upp en massa onödig plats i spelet = på hårdisken.

Men jag antar att det är intressantare med fladdrande trän å en massa annat skit, istället för att ge användarna en möjlighet att ha ett så cleant spel (= rent, med mindre risk för div möjliga å omöjliga fel å problem) som möjligt installerat .
Bifogade bilder
Filtyp: jpg felfri.jpg (94.9 KB, 115 visningar)
Filtyp: jpg fel .jpg (123.8 KB, 114 visningar)
__________________
Ekan

Senast redigerad av ekankal den 2012-04-05 klockan 12:49.
ekankal besöker inte forumet just nu  
Svara med citat