Visa ett inlägg
Gammal 2011-06-05, 00:57   #1
Pursche
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Borlänge, , Sweden.
Inlägg: 1 808
Skicka ett meddelande via MSN till Pursche
Standard Svanska gamla signaler för Inlandsbanan 1935?

God kväll, Timmen är sen när jag skriver detta men skall försöka göra det lättfattligt ändå. Saken är den att jag behöver signaler för gamla inlandsbanan. Dock inga av de ursnygga nya utan jag hade tänkt mig följande:

- Jag behöver en infarts-semafor som finns ca 250m före första växeln på stationen.
- Jag behöver hinderfrihetspålar i slutet på de spår som finns på stationen som skall agera signal.
- Jag behöver en osynlig utfartssignal vid stationsgränsen utanför stationen.

1. Hinderfrihetspålarna skall normalt visa 'Stopp and Go' eller vad det kallas i Trainz. Det innebär vad jag förstått Stopp för alla AI-tåg och vi som kör kan passera dom efter att ha stannat Perfekt för växling mellan dessa och den osynliga utfartssignalen.
2. Den osynliga utfartssignalen skall kontrollera om linjen är fri (enkelspår) och då visa grönt. Den blir röd när jag passerar den, fungerar alltså som en modern blocksignal.
3. Hinderfrihetspålarna skall kontrollera om denna osynliga signal är grön och först då ge 'signalbesked' kör för det ev AI-tåget som skall ut på linjen.

Den första semaforen finns redan i trainz och är inget problem.

Finns de andra att få tag i och är det möjligt att få en signal att kontrollera om nästa signal är grön innan denna blir grön?

Om detta inte går kan man med triggers få tåget att vänta vid hinderpålen och kontrollera om den osynliga utfartssignalen är grön innan tåget rullar iväg?
__________________
M v h
/Pursche

Senast redigerad av Pursche den 2011-06-05 klockan 00:59.
Pursche besöker inte forumet just nu  
Svara med citat