Ämne: Gnälltråden
Visa ett inlägg
Gammal 2011-01-02, 20:33   #11
Bombardier Train
Tidigare Ruben
 
Reg.datum: Oct 2008
Ort: Stockholm
Inlägg: 2 907
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Mikey Visa inlägg
Nu skrev inte leoj detta, men jag tror att de flesta känner till det;
När man skriver sitt meddelande här på forumet så dyker det upp en röd linje under alla ord som är felstavade. Då högerklickar man bara på det ordet och vips så kommer det upp flera alternativ på hur ordet kanske ska se ut. Det är en jättebra funktion som borde användas. Så snälla, när ni har skrivit eran post, leta då efter röda linjer och rätta till dem innan ni klickar på "skicka svar".

T.ex nu när jag skrev detta så skrev jag "vipps" för att jag trodde att det var så det stavades. Innan jag postar några meddelanden så kollar jag alltid efter dessa röda linjer och upptäckte då min felstavning. Ett högerklick senare så var felet fixat.

En andra fundering: Precis när jag skulle trycka på "skicka svar" så blev jag fundersam. Sitter denna funktion i forumet, eller är det min webbläsare (Mozilla Firefox) som rättar mig? Fungerar denna "rättningsmetod" i alla webbläsare och operativsystem?
Nej, t.ex. IE har inte svensk rättstavning vad jag vet.
__________________
//Bombardier Train


Bombardier Train besöker inte forumet just nu   Svara med citat