tror inte du förstod våra svar heller..
Åsyftade att tidsepokerna visar på max hastighet, för en morabryggor fanns ju inte för länge sen, så min gissning är att utifrån tiden så borde man fått fram att 135 borde varit max för hårda. De mjuka, som kom under senare tid, borde ha samma max oavsett om de sitter på fackverk eller mora.
Men genom att jag inte ger mig, så googla jag..
Detta är det bästa du kan få:
Tillsatsrör = att kontakttråden inte sitter direkt på det understa röret, dvs ej som den till höger i bild
Stavisolator = tolkar det som den nya typen av isolatorer (det som sitter fast i stolpen)
siffrorna (ex ST 9.8/9.8)
TROR jag är hur mycket kontaktråden/bärlinan måste spännas, det har något med kN att göra.
Detta är det mest tillfredställande jag hittat annars:
hämtat från:
Västkustbanan Helsingborg – Lund
– En nulägesbeskrivning samt förslag till hastighetshöjande åtgärder
LTH Ingenjörshögskolan vid Campus Helsingborg
Citat:
Detta system är mycket gammalt och tillåter en topphastighet på endast 120 km/h och finns därför oftast på sidospår och bangårdar. Det har inget tillsatsrör eller Y-lina och små inspänningskrafter. (Banverket 2006b)
Systemet finns idag mest på sidospår och bangårdar men även på vissa linjer. Det medger en hastighet på 140 km/h och har både stavisolator och tillsatsrör (Banverket, 2006c).
Används på banor med en lägre största tillåtna hastighet eftersom systemet tillåter maximalt 180 km/h. Även här används både stavisolator och tillsatsrör. (Banverket, 2006d)
Tillåter en topphastighet på 200 km/h eftersom det finns Y-lina, tillsatsrör och stavisolator. (Banverket, 2006d)
Eftersom detta system har så stora inspänningskrafter har det separata viktavspänningar. Både stavisolator och tillsatsrör används också, detta ger en maxhastighet på 220 km/h. (Banverket, 2006f)
Samma inspänningskrafter som i ovanstående system men med den skillnaden att det har en Y-lina. Detta gör att systemet kan användas i hastigheter upp till 250 km/h. (Banverket, 2006a)
|
Källhänvisningar:
Citat:
Banverket, 2006a: Systembeskrivning av kontaktledningssystem SYT 15/15, BVS 543.35080, Borlänge
Banverket, 2006b: Systembeskrivning av kontaktledningssystem S 4.9/5.9, BVS 543.35010, Borlänge
Banverket, 2006c: Systembeskrivning av kontaktledningssystem ST 7.1/7.1, BVS 543.35020, Borlänge
Banverket, 2006d: Systembeskrivning av kontaktledningssystem ST 9.8/9.8, BVS 543.35030, Borlänge
Banverket, 2006e: Systembeskrivning av kontaktledningssystem SYT 9.8/9.8, BVS 543.35060, Borlänge
Banverket, 2006f: Systembeskrivning av kontaktledningssystem ST 15/15, BVS 543.35070, Borlänge
|
Fråga mig dock inte vad det exakt betyder, det vet jag ej!
jag bara googlar