Visa ett inlägg
Gammal 2010-07-19, 12:05   #1
Nils Blid
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
Standard Viktigt om Vägskydd

Vägskyddsmysteriet fick en mycket märklig avslutning (se tråden Vägskydd-mysterium, Trainz allmänt). När jag kollade luftledningar i en bergsskärning 350 meter (Trainz-mått) från vägskyddet dök plötsligt upp ur marktexturen en röd vsig-signal. Den var heldöd – alltså helt låst. Jag hade tur; den försvann vid en omstart. När jag öppnade TRS 2009 igen poppade en vit v-sign-signal upp på samma ställe. Den kunde jag ta bort – och därmed fungerade vägskyddet.

Min slutsats är att vsig-signalerna låg inbäddade i själva spelet och omöjliga att ta bort. Hur dom kommit dit begriper jag inte. En förklaring kan vara att jag döpt om vägskyddets komponenter. Alltså gör inte det – lägg in nytt.

Enda möjlighet, om man inte har samma tur som jag, är att ta bort vsig-signalerna ur lokalmappen, lägga in vägskyddet igen, skriva över och lägga in nya vsig-signaler i samtliga vägskydd.

Nisse
Nils Blid besöker inte forumet just nu  
Svara med citat