Citat:
	
	
		| 
					Ursprungligen postat av GBGtram  1: När kommer filmen om GS spelas in?SVAR: Att göra en film/dokumäntär kräver en del planering, men Filmandet  kommer att börja troligen nästa månad, kanske även under 1 a november1
 
 2: Vad handlar den om?
 SVAR: Den kommer att handla om allt om GS, historen och hur skulle GBG se ut med bara bussar?? ( mkt avgaser) och även miljön är i fokus!
 Hur de e att jobba som spårvagns förare? MM. allt de å lite til kommer dokumentären att handla om!
 
 3: Hur lång kommer filmen att bli?
 SVAR: Att göra en dokumentär på drygt 1 timme tar allt från en månad till 2-4 månader men våran beräknade längd blir runt en timme eller mera.. med lite tidspress!
 
 4: Hur kan jag se filmen sen?
 SVAR: Väldigt osäkert men om du inte får se den på SVTs Kunskapskanal så blir det på Youtube eller på DVD!
 
 Flera frågor/ideer ?? : skriv till oss här i så fall=)!
 | 
	
 Några fler frågor:
Gör ni filmen på uppdrag av SVT? Vad använder ni för utrustning? Vad har ni för utbildning inom film/journalistik?