Visa ett inlägg
Gammal 2009-07-23, 16:35   #11
lan
Veteran
 
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
Standard Bravo Bengan!

Citat:
Ursprungligen postat av Bengan Visa inlägg
Efter den sista ledtråden.
Så drar jag till med en vild chansning på Lygnerns Station, som jag aldrig har hört talas om. Men jag hittar ingen bild, för att jämnföra med.

Utklipp från länken nedan.

1889 bildades ett ångbåtsaktiebolag . Båten Isa gick från Sätila till Fjärås och
lade till vid bryggor efter stränderna. Väl i Fjärås fick resenärerna gå över
Bräckan och ta häst och vagn vidare till Kungsbacka och Göteborg.
1915 byggdes Lygnerns station – nu kunde man ta tåget och nå Göteborg på
ett par timmar!

http://www.byalag.se/byalag_page.asp?bid=9&pid=391


EDIT: Vad jag förstår, så är det ingen ändstation. Men i brist på andra alternativ, så får det kvarstå tills vidare.
FLJ (Fjärås Lygnerns Järnväg) öppnad för trafik 1/6 1916 av SJ som då tagit över GHJ (Göteborg Hallands Järnväg), alltså en statsbana! Helårstrafiken nedlagd 19/11 1920. Sommarsäsongstrafiken pågick till 1936 då persontrafiken nedlades. Den sista tiden fram till nedläggning och spårrivning 1/8 1979 användes banan för uppställning av godsvagnar.
Bild finns på Kungsbacka hembygdsmuseum - jag hittar den inte i min sedvanliga röra.
För att ta sig vidare uppåt Lygnern fick man gå ett hundratal trappsteg över Fjärås Bräcka, som var en grusvall sedan istiden, och äntra ångaren Isa (alltså ändstation Lygnern).

Jag laddar upp den nu!
__________________


"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti
LAn
lan besöker inte forumet just nu   Svara med citat