X-2000 är packat i en CDP-fil. När du dubbelklickar på den så öppnas CMP och visar de delar som fanns i CDP-filen du öppnade. Markera dessa och högerklicka på en av dom och välj, edit>commit (eller tryck ctrl-m). Nu är delarna sparade och kommer att finnas när du startar trainz.
Har du flera gamla grejer som du försökt att installera så kan trycka på "open for edit" knappen ovanför rutan där alla saker visas. Då kommer alla grejjer som inte är commitade upp, dvs saker som inte visas i trainz för att de inte är sparade.
Svenska tåg skivorna är packade i rar-filer vilket är en mapp som komprimeras (=förminskas, vilket är bra när man skickar stora saker till varandra). Dessa måste öppnas med ett speciellt program, jag skulle rekomendera
Winrar (finns även på svenska) Inuti rar-filen hittar du sedan CDP-filer som du nu vet hur man installerar.
Hoppas att du förstod! annars är det bara att fråga. Kan vara lite knepigt i början sådanthär.