Citat:
Ursprungligen postat av Julian
Om regeringen nu vill satsa på miljön skulle de ha byggt höghastighetsjärnväg i Sverige för över 10 år sen. I dagsläget bygger de bilvägar och rustar upp befintliga vägar och sånt. Allt för att det ska gå fortare att köra bil mellan olika ställen. Samtidigt får SJ ta massor med skit för att deras tåg är sena, mer än hälften av alla sena tåg kan man rätta till, Citybanan är ett alternativ. Den har dom sölat med i många år nu. Fortfarande länge till den är färdig. Det är bara ett av alla alternativ dom har, men visst fan blir det bilvägar ändå.
|
Även vägnätet har samma kapacitetsbrist som järnvägarna. Ur miljöskäl samt framkomlighetsskäl vore en förbifart Stockholm nödvändigt. Essingeleden tar inte fler bilar, har nått kapacitetstaket för länge sen. Ur trafiksäkerhetssynpunkt behöver vägnätet rustas upp. Hur skall de som inte har något alternativ till bil kunna ta sig till och från jobbet? Hur ska alla de som tar bilen till närmaste tågstation kunna ta sig till arbetet i framtiden om inte vägnätet underhålls alternativt byggs ut?
Citybanan kommer att underlätta enormt för tågtrafiken i hela landet. Främst Mälardalsregionen då fler tåg kan avgå i tid samt ankomma i tid till Stockholm C.
Problemet med järnvägsprojekt är den enorma kostnaden jämfört med vägar. Det måste vara lönsamt ur samhällsekonomiskt perspektiv. Tyvärr är inte persontrafik på järnväg norr om Sundsvall lönsamt. Rikstrafiken finaniserar en stor del av kostnaderna för att driva trafik här. Finns många fler sträckor i landet. Att bara bygga en massa fin järnväg som det sedan bara kommer att gå något enstaka tåg, eller några godståg är inte lönsamt och är bara bortkastade pengar. Vi lever i ett extremt urbaniserat land. Folk söker sig ifrån landsbyggden som avbefolkas i en allt snabbare takt. Anledningen till detta? Jobben finns i städerna liksom möjligheterna att utveckla sig och uppnå sina drömmar. Tyvärr är detta inte bra för kulturbyggden men det är väldigt svårt att göra någonting åt. Jag vet att det finns många som inte riktigt gillar detta och försöker förneka detta och gömmer sig bakom åsikter som "jävla stockholmare" osv men snart finns det ingen framtid ute på landsbyggden och att då bygga järnvägar inriktat mot persontrafik är bortkastade pengar.