Ämne: Evig reklam
Visa ett inlägg
Gammal 2008-08-30, 23:50   #3
Kristian
Tidigare Krille400
 
Reg.datum: Oct 2004
Inlägg: 1 020
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Schulz
Du har inte nödvändigtvis virus bara för att ett spywareprogram påstår det. Detta program är totalt otrovärdigt. Köp dig eller ladda hem ett eget antivirusprogram istället, men du kan redan börja med att spara allt värdefullt och formatera om disken, för detta spyware är en pina att få bukt med om man inte "vaccineras" mot det innan.

Ett råd: Köp/Ladda ner Norton Antivirus och använd enbart Mozilla Firefox, så får du aldrig spyware, om du inte då medvetet vill ha det. Efter jag upptäckte Firefox har jag aldrig fått mer virus/spyware/trojaner, som jag fick med Internet Explorer.

Ha också alltid brandväggen på, samt uppdatera dina uppdateringar till XP.
Nu ska vi se...
-Brandvägg: På som vanligt.
-Norton Antivirus: Har jag. Det tar fem timmar att virussöka med, så det använder jag bara som "virusvarnare".
-"Spyware": Vad är det?
-"Trojaner": Vad är det?
-"Mozilla Firefox": Vad är det?
-Uppdateringar installeras direkt när de kommer.

Jag har alla saker sparade på en extern hårddisk som alltid står bortkopplad, så jag skulle kunna formatera om hårddisken om jag bara visste hur man gjorde. Det överlåter jag hellre åt datorexperten i bekantskapskretsen.
Kristian besöker inte forumet just nu   Svara med citat