Hej!
Jag har fyra kameror - två digitala stillbildare, en digital HDD-videokamera samt en riktigt gammal analog VHS-kamera.
Stillbild:
Minolta DiMage S414
Väldigt bra. Har fungerat perfekt i de fyra år jag haft den. 4 MP och 4x optisk zoom. Låg upplösning på videoinspelningen (320x240 @ 15 fps) och ljudupptagningen (8000 Hz @ 88 kbps) är katastrof.
Bildkvaliteten är dock en fröjd så länge det finns tillräckligt med ljus. Många manuella inställningar är ett plus.
http://ca.konicaminolta.com/products...414/index.html
Canon FinePix
Gammal systemliknande apparat.
Byggdes 1997, tar klart godkända bilder om än med låg upplösning (1,6 MP).
Inga videofunktioner och få manuella inställningar. Ett plus för bra batterier.
Kostade 20000 då, nu kanske 200...
Video:
JVC HDD Everio
En riktigt bra videokamera med hög bild/ljudkvalitet, massor av manuella inställningar och en stor HDD på 30 Gb. 34x optisk zoom. Minus för förinställda kvalitetslägen. Man kan inte välja bithastighet själv (men på vilken kamera kan man det?).
Svårt att redigera filmen efteråt då det läggs "Timebreaks" på videon som gör att videon inte synkar med ljudet i redigerinsprogrammet. Man måste först konvertera MP2/AC3-formatet till DV/PCM med t.ex. gratisprogrammet StreamClip (
http://www.squared5.com/).
Kameran rekommenderas dock till den som är köpsugen!
http://www.jvc.se/product-list.php?id=100086
Philips VHS Movie
Byggd 1987. Matas med klassiska videoband och hålls på axeln. Enormt hög bildkvalitet för att vara en så gammal kamera, speciellt om S-VHS-band används.
Utrustad med dåtidens proffsfunktioner och runt 10x zoom.