Visa ett inlägg
Gammal 2002-06-21, 22:02   #1
Pierre
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
Standard

Hej Sven!

Om du öppnar rutten i Route Editor, väljer vehicles i listan över objekts att placera ut, hittar du nått som heter Car Spawner.

Den ska du placera ut på vägen, du vill ha trafik på (en i varje körbana!). Du får två gröna trekanter med en linje imellan. Markera ena trekanten, och använd flytta verktyget, för att flytta den längs vägen.

Vänster eller högertrafik beror på vilken trekant du flyttar. Markera och högerklicka på en trekant för att bestämma hastighet och antal bilar som skall genereras.

I ruttens mapp, hittar du en DAT-fil som heter carspawn. Öppna den med wordpad, så ser du hur många och vilka bilar som kommer köra på vägen. Om du lägger in bilar (som du ladda ner) i en rutt, ska bilarna "skrivas in" i denna fil (läs mer i bilarnas readme!).

Det kanske låter krångligt, men det är det inte!




Edited by - pierre on 21 June 2002 22:03:12
Pierre besöker inte forumet just nu