![]() |
Baseboard, luftledningar
I TR 2006 är det lätt att med knappen Extend utöka basebord ett antal gånger. I 2009 har knappen försvunnit/tagits bort. Kan någon tipsa hur man bär sig åt i 2009:an. Manualerna är tystlåtna i ämnet.
En annan sak - var hittar man svenska luftledningar i 2009. Tyvärr vägrar 2009 ta emot STW:s paket. Nils Blid |
Hej luftledningar i ts2009 hittar du när du skriver i sök rutan. mod eller old. då får du fram dem.
|
Har du laddat ner luftledningarna härifrån och sedan importerat filen i CP skall det inte vara några problem. Du hittar det lättast med att det börjar på STW. Stolpar på objekt och trackside, ledningar på spline.
http://www.nikson.se/stw/luftledningspaket.shtml |
1 bifogad(e) fil(er)
Citat:
Är det dom här STW-stolparna (som ingår i luftledningspaketet) som du menar? Dom ska funka i TS2009. |
Glömde baseborde knappen. Den skall finnas där och du kan högerklicka på knappen först för att bestämma om du vill ha 5 eller 10 meters rutor.
|
Baseboard, luftledningar m m - igen
Extend-knappen för utökat baseboard har försvunnit i TRS 2009 trots vad manualen säger. Högerklicka på "Add ground" direkt i Topology, välj grind och stäng genom att klicka på en annan knapp. Nu går det att expandera genom att klicka på lämpligt ställe.
Om man vill lägga in ett normallångt rakt huvudspår (2.500-3.000 m) vid station och använder en kartbild som förebild så går det åt 4 basebord. Har jag räknat rätt? Finns det någon bra fuskmetod? Andra problem: Mätlinjalen, räls med spik,Y 2 m m har installerats - men försvunnit. Vart? Nils Blid |
1 bifogad(e) fil(er)
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:31. |
Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009