![]() |
Script som kan skicka ut kommandon ut ur simulatorn
Hejsan,
Finns det någon här som känner till ett script eller kanske har kapacitet och göra ett själv? Syftet med scriptet är att det ska kunna ge ut värden utanför simulatorn. Likt scripten som tar emot Joystick kommandon fast tvärt om. Alltså den ska kunna skapa parametrar som sedan kan kopplas ut till exempel ett servo som reagerar efter hur parametern står. Hoppas att någon förstår hur jag tänker. Mvh Eric Bergendahl |
Hej,
Jag tror inte det är möjligt nu utan att hacka sig in till parametrarna utifrån (mig veterligen har ingen gjort det ännu). Jämför exvis med fsuipc till Flight Simulator. I TS2009 har det iallafall funnits planer på att det skall följa med en DLL som ger öppningar in till spelet utifrån. Hur många parametrar och på vilket sätt har inte Auran avslöjat. /Mats |
Raildriver har ju tillgång till parametrar så det borde inte vara omöjligt. Men det är ju en hel vetenskap det där, tyvärr. De som en gång i tiden byggde X2000 simulatorn på Gävle Järnvägsmuseum kanske kan svara på hur dom gjorde till MSTS. För som några kanske sett så är jag öppen för att använda MSTS, KRS och TRS. Har tänkt prova bygga en tåg simulator men som sagt så krävs det lite mjukvara för att det ska fungera.
|
Är det som jag hoppas finns det mängder av möjligheter med en DLL som är ganska lätt att konstruera. Titta in på www.trainzdev.com och ställa en fråga där. Auran brukar svara på det mesta där om vad som är på gång även om det är lite kryptiskt ibland.
/Mats |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:58. |
Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009