Svenska 3D-Tåg - Forum

Svenska 3D-Tåg - Forum (http://www.e-buzz.se/forum/index.php)
-   Off-topic (http://www.e-buzz.se/forum/forumdisplay.php?f=15)
-   -   Torö i Stockholms skärgård... (http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=20096)

Eric B 2008-08-02 18:38

Torö i Stockholms skärgård...
 
Är en riktig pärla enligt mig. En av mina favoöar. Så vackert här, även i sommarregn som idag då jag gjorde min 3e visit här fast denna gång med kameran i högsta hugg.

Allén och huvudvägen genom ön...

http://fc08.deviantart.com/fs31/f/20..._by_Puggen.jpg

Ett räcke i regnet

http://fc04.deviantart.com/fs31/f/20..._by_Puggen.jpg

En ensam båt förtöjd i viken...
http://fc03.deviantart.com/fs31/f/20..._by_Puggen.jpg

Torös landmärke. Den gamla militära låghöjdsradarn av typen PS-15, en av 5 i Stockholms skärgård. Togs ur bruk 1999 men burken står alltjämnt kvar dock utan radarutrustningen. Hyrs ut till diverse mobilopperatörer numera. En rest från kalla krigets dagar...

http://fc01.deviantart.com/fs32/f/20..._by_Puggen.jpg

Kristian 2008-08-02 18:48

Jättetrevligt.:)
När jag var mindre så tyckte jag att den där snurrande burken var läskig.:p Jag har bekanta på Norra Verkarö, så den har jag sett ett antal gånger.

Schulz 2008-08-04 18:39

Verkar vara en skön ö. Trevligt med olika bilder men från samma plats.

simonbertilsson 2008-08-05 00:47

Trevliga bilder! :)

Citat:

Ursprungligen postat av Kristian
Jättetrevligt.:)
När jag var mindre så tyckte jag att den där snurrande burken var läskig.:p Jag har bekanta på Norra Verkarö, så den har jag sett ett antal gånger.

Tyckte detsamma när jag såg den som fanns på Österlen (minns inte riktigt var, men i närheten av Glimmingehus vill jag minnas). Mystisk pryl!
Undrar vad den där klumpen där uppe väger...

Eric B 2008-08-05 18:39

Citat:

Ursprungligen postat av simonbertilsson
Trevliga bilder! :)


Tyckte detsamma när jag såg den som fanns på Österlen (minns inte riktigt var, men i närheten av Glimmingehus vill jag minnas). Mystisk pryl!
Undrar vad den där klumpen där uppe väger...

90 ton då de var i bruk. Masten väger 40 ton. Finns 3 stycken i eller i närheten av Skåne. Station 11, Anderslöv, för övrigt den västligast belägna stationen. Stn 7 Simrishamn samt Stn 14 Degeberga. Spanade effektiv av de lägre luftrummen kring Östersjön från Anderslöv i söder till Gräsö i norr. Idag ersatta av betydligt modernare PS-870 systemet med höj och sänkbar mast med utrustning skyddad under jord.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:09.

Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009