Svenska 3D-Tåg - Forum

Svenska 3D-Tåg - Forum (http://www.e-buzz.se/forum/index.php)
-   DTG - Train Simulator - Allmänt (http://www.e-buzz.se/forum/forumdisplay.php?f=42)
-   -   Kommer du att köpa KRS (http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=16950)

Byggare Bob 2007-08-20 20:11

Kommer du att köpa KRS
 
Ja, här har vi då frågan om "att vara eller icke"...

Fröet utgår från den här diskussionen:
http://www.e-buzz.net/forum/showthre...179#post130179

där en del anser att MSTS ligger på dödsbädden...

Dson 2007-08-21 09:58

Nope, kommer inte göra det. Men det beror inte på MSTS, utan att jag helt enkelt vill lägga mina pengar på andra saker. Dessutom kommer jag inte ha så mycket tid för det heller nu, dom läsår som kommer. Så nej, inget köp för mig.:)

fura 2007-08-21 17:46

Jag använder iofs inte MSTS utan Trainz, det jag har sett av KRS verkar slå Trainz med hästlängder men eftersom jag har börjat bygga en rutt för Trainz (och fordon) så tänkte jag ro i land det först innan jag byter.
Då borde det också vara enklare att gå från gmax till 3d canvas om man har gjort några modeller innan.
/Mats

Totte 2007-08-21 21:44

Jag har inte bestämt än att skaffa KRS. Först och främst vill jag, även forumvänner veta vad KRS kräver datorsystem. Är tacksam för svar angående systemkrav. Prosessor, ramminne osv.

Mazz 2007-08-22 01:05

Citat:

Ursprungligen postat av Totte
Jag har inte bestämt än att skaffa KRS. Först och främst vill jag, även forumvänner veta vad KRS kräver datorsystem. Är tacksam för svar angående systemkrav. Prosessor, ramminne osv.

Är än lite för tidigat att uttala sig om, tills man har sett o känt på simulatorn. Men, så här står det dock i FAQ:

C.9 What are the minimum system specifications ? Is D3D10, Games for Windows and Windows Vista supported?

Minimum specifications are so far listed as Windows Vista (XP also supported) OS, Intel 2.0GHz or AMD 2400+ CPU, 512 mb RAM, 128 mb 3D graphics card with vertex and pixel shader support (Direct 3D 9.0c, CD-ROM.

nu letade jag efter ett uttalande från Adam som sa att ett grafikkort or GeForce 7xxx -serien eller bättre var att föredra, men hittar inte det uttalandet just nu.

Med dagens mått, tämligen blygsamt således. Hur väl det fungerar på denna rigg är väl den stora frågan, men det indikerar ändå att det inte bör behövas några monster-datorer. Förhoppningsvis kan man väl förvisso hoppas på att ju mer kraftfull dator man har desto bättre. Om jag inte minns fel, så kördes Leipzig-demon på typ en standard XP3000-trakten.

En väsentlig del för Kuju och EA är ju att titeln inte ska kräva för mycket dator, då minskar ju försäljnings-siffrorna sannolikt.

CGD 2007-08-22 11:56

Och vilka krav ställs för att det skall se ut som på bilderna i tråden "Första bilderna US-rutt "? Om det nu går att få det så.

Basse 2007-08-23 15:40

Ser förbaskat bra ut!
Hoppas på att det blir både bra körkänsla och en bra editor - då kommer jag sitta fast i x antal timmar iaf. ;)

niknil_9000 2007-08-23 16:15

Kommer troligen att köpa om demon är bra och ger hyfsade frame rates. Dock inte i oktober. Jag väntar som vanligt 1-2 månader och handlar billigt på play.com ;).

Har inte kört någon tågsim på ett tag nu, så det vore kul med ett 'återfall'. MSTS började kännas gammal härom året och den ålderdomliga grafiken i Trainz demo fick mig att hoppa över det programmet.

Fredrik 2007-08-23 16:33

Någon demo kommer förmodligen inte att komma enligt EA Sverige.

Jonatan 2007-08-23 18:47

Nej, för jag kör inte Vista. :p Och min maskin är med nöd o näppe på gränsen för att stödja det.

Mazz 2007-08-23 18:51

Citat:

Ursprungligen postat av Jonatan
Nej, för jag kör inte Vista. :p Och min maskin är med nöd o näppe på gränsen för att stödja det.

Vista är inget krav, fungerar utmärkt under XP... ;)

Slash2 2007-08-23 18:52

Mitt svar blir nej, jag känner att jag har mer att få ut av Trainz, t.ex. att bli klar med några ruttprojekt. Har tidigare testat mig på att köra annan simulator än Trainz (MSTS) och jag blev bara förvånad över hur "ologiskt" det var jämfört med Trainz som jag är van vid. Möjligt att jag kan ändra mig dock, men bara om körupplevelsen är bra och det är relativt enkelt att installera en rutt/aktivitet och börja köra.

Hawk 2007-08-23 19:43

Hej:)
Självklart att ja köper KRS, så fort de dyker upp, de ser ju helt underbart ut:tumupp:

Men MSTS tar ja inte bort, ja fortsätter med JBJ2 tills den blir klar, saknar en del viktiga 3D-objekt, typ lokstall mm;)

Totte 2007-08-23 22:18

Jag tror jag skaffar den efter min rutt är färdig. :)

Håmacon 2007-08-24 08:28

Jag är visserligen helnöjd med mitt Trainz och tror att Surveyour är svår att slå i användarvänlighet, men efter att ha sett en demofilm med bland annat mycket fint ljud så är jag svårt frestad att köpa.

Min rutt i Trainz kommer jag inte att lägga ner, jag har mycket kvar att göra med den och färdig blir den väl aldrig, så det får väl bli ett komplement vid sidan av.

Det skall i alla fall bli kul att få testa ytterligare en sim och lite konkurrens kan väl aldrig skada...


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:41.

Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009