Svenska 3D-Tåg - Forum

Svenska 3D-Tåg - Forum (http://www.e-buzz.se/forum/index.php)
-   MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails (http://www.e-buzz.se/forum/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Problem, igen (http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=12858)

Json 2006-07-23 21:17

Problem, igen
 
Jahopp, nu när man har fått sin nya lilla burk att leka med (4,8 ghz, 1 gigg grafik, 4 gigg minne mm) så kunde ju MSTS få plats... Instalationen går fint å allt verkar bra, men när jag sedan startar det så fungerar inte tangentbordet som det ska. (rimmade visst... :))

Lossa tågbromsen går finfint, men inte å bromsa. Aja, hur som helst, kollar i inställningarna, allt ser bra ut. Testar iaf att ändra "Tågbroms - öka". Trycker på "ä", men MSTS väljer att lägga till ett "E".

Nånn som vet varför, å vad man kan göra åt det?

PS. Ja, jag valde Svenska som instalationsspråk

knebert 2006-07-25 13:02

Hej!

Du kan alltid testa med att lägga in drivrutinerna till tangentbordet...Det verkar som om du har en annan teckenuppsättning än den svenska.

MVH Kenneth

Json 2006-07-25 22:57

Citat:

Ursprungligen postat av knebert
Hej!

Du kan alltid testa med att lägga in drivrutinerna till tangentbordet...Det verkar som om du har en annan teckenuppsättning än den svenska.

MVH Kenneth

jopps, har kommit fram till att Windows-versionen jag har är en modifierad engelsk version, vilket gör att "ä" inte finns...

Problemet löser sig dock inte

Olaf Lindström 2006-07-25 23:07

Så det finns alltså 4,8Ghz ute att köpa eller har du klockat upp de till 4,8Ghz?
4Gb ram och 1Gb graffe låter som en ultimat burk för fotoarbete såsom Photoshop, Bridge, Lightroom med mer.(ja, jag gillar Adobes produkter:rolleyes:)

Mazz 2006-07-25 23:16

Nej, det finns inte en sportmössa att klocka en 90nm processor idag med 4,8GHz... Det Json avser är säkert AMD64 X2 4800+, vilken klockas betydligt lägre, tror det är runt 2,4GHz... Oavsett det, det är ju en himla fräck processor att ha... :tumupp:

Json 2006-07-26 09:46

Citat:

Ursprungligen postat av Mazz
Nej, det finns inte en sportmössa att klocka en 90nm processor idag med 4,8GHz... Det Json avser är säkert AMD64 X2 4800+, vilken klockas betydligt lägre, tror det är runt 2,4GHz... Oavsett det, det är ju en himla fräck processor att ha... :tumupp:

Eftersom jag inte är nånn direkt sjärna på det här med processorer så stämmer det nog :o

tjalle 2006-07-29 05:41

Likaså internminnet... Har för mig att det bara är 64-bitars XP (och senare operativsystem (de som skall komma)) som ska klara mer än 3 Gb. Vanliga XP'n klarar bara 2.7 Gb om jag inte har fel.

Erich 2006-08-01 08:26

Hej Med Jer
Jeg tror at Json mener en 3.8 ghz CPU, den har været på markedet længe, og man kan ihvertfald i Danmark købe færdigt byggede PC´er med 3.8 Ghz Cpu.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:36.

Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009