Svenska 3D-Tåg - Forum

Svenska 3D-Tåg - Forum (http://www.e-buzz.se/forum/index.php)
-   Scenarios och scripts (http://www.e-buzz.se/forum/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Ny Autopilot - betatest. (http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=28562)

svenolov 2010-12-26 10:11

Ny Autopilot - betatest.
 
Jag behöver hjälp med att testa en ny autopilot för att avlasta mig lite, när jag håller på med att sammanställa signalskript och klarerare. Autopiloten (AP) är inte beroende av de svenska signalerna och klarerare, men den kan utnyttja vissa funktioner där, om dom är installerade. Det är därför AP ska testas innan signaler och klarerare installeras, så jag kan få reda på om någonting behöver förändras.

Jag kommer att ladda upp hela paketet under dagen till "Downloads". Alla kan testa, med det är väl framförallt ni som håller på med, och har erfarenhet av AI-trafik som kan hjälpa mig med att förfina egenskaperna. Kom med förslag och synpunkter - och rapprtera fel, i den här tråden.

leoj 2010-12-26 11:50

Då angriper jag dig direkt med frågor :D

Den första hör väl minst hit egentligen, men i alla fall, vilka av alla dina underbara script är det som man ska ha kvar nu? Tar detta script bort/ersätter något gammalt?
Kanske en ny tråd (klistrad) tråd med alla dina script med en kort beskrivning så man vet vilka som används till vad :)

Då till mitt "problem" (två olika med typ samma resultat), olika max hastigheter till samma lok:
Om jag nu har två RC lok kopplade till ett gäng passagerarvagnar (ena loket åker bara för det ska åt samma håll). Då är hastigheten en. Sen kommer tåget fram till sin slutstation och då kopplas loken i sär och det främre åker till ett par godsvagnar. Det bakre åker iväg och ställer upp sig på nått sidospår och nattar sig.
Godsvagnsloket har nu kopplat på sig lite vagnar och borde ha en helt annan max hastighet om jag inte missminner mig.

tar ett malmtåg, där är hastigheterna olika beroende på om vagnarna är lastade eller ej.

Så min fråga är väl om det är görbart att samma lok kan byta maxhastighet på sig själv eller om det finns nått sidorscript som sätter en maxhastighet på en viss typ av vagnar

svenolov 2010-12-26 13:15

Bra frågor Leoj!

1. Det här är helt nya skript, med nya kuid'er, så de ska inte störa något "gammalt". Det är ingenting som skrivs över. Och den enda "gamla" asset som AP kräver är STL Sound Library. Jag kommer med en lista längre fram med vad som ska tas bort, när du och andra berörda får det nya signalbiblioteket.

2. Bl.a. max hastighet för ett lok kan ändras hur många gånger som helst i en och samma session via "Dispatcher Schedule Setup", som kommer senare. Det kommer också att finnas en aktiv klarerare i Driver, där du kan styra och ställa hur du vill, om du tar på dig rollen som tkl.

Det som ställs in i MSL Autopilot Setup är bara grundinställningar (default) och dom är underordnade klarerarens order. Men har man ingen klarerare, som du inte har än, eller om man inte vill ha någon, så kan man använda AP kommandots grundfunktioner ändå på ett enkelt sätt.

bear 2010-12-26 13:16

Svenolov, jag ser fram emot att börja titta på beta versionen när den kommer upp. Men redan efter att ha läst igenom instruktionerna har jag några funderingar.

Troligen kommer en hel del att missas i testningen och komma upp först när samspelet med övriga delar klarnar.

1. Vad är orsaken till att valet av Autopath funktionen görs per lok? Borde det inte vara bättre att ha det som ett val för alla tåg? Varför vill man ha den här inställningen olika för olika fordon?

2. Det finns två korrigeringsparametrar "Slowdonw ... meters before a target trackside" och "Set throttle offset to .... when shunting". Skulle det vara svår att hämta defaultvärdet för dessa från loket, dvs när man skapar modellen så sätter man dessa någonstans så att de sedan kan hämtas upp av scriptet om de råkar vara satta på just det loket. Naturligtvis skall man behålla möjligheten att ändra dem här men det spar alltid några klick när man sätter upp en bana.

Ps. Du får säga till ifall jag kommer med allt för mycket konstiga klago och önskemål.....

baloo406 2010-12-26 13:44

Svenolov.

Jag ser fram emot att prova detta.
Eftersom jag inte använder några svenska signaler på banan jag håller på med.

Min fråga är.
Har jag förstått din instruktion rätt. Att man måste lägga in dom tåg man tänker använda i MSL Autopilot Setup.

svenolov 2010-12-26 13:58

Bear, du har också bra frågor och synpunkter, som vanligt.

Kravet jag ställde på AP var att den skulle kunna ersätta alla nuvarande AI-kommondon och att den skulle kunna användas generellt till alla lok utan specalknep. Det kravet har jag uppnått med grundversionen, tror jag.

Den här testen är ingenting annat än en test att ovanstående krav håller. Testen omfattas av hur AP kör och backar, autopath funktion, samt funktionen autopilot/manuell förare. AP ska i nuläget endast ses som en mer avancerad "Navigate To..."

Autopath har sina begränsningar och är avsedd endast för växling kortare sträckor. När det gäller övriga tågvägar och blocksträckor så måste dom definitionerna ingå i klarerarens order.

Jag säger det igen. AP kommer att kunna snappa upp mycket mer automatiskt från signalsystem, klarerare och lok. Men den får aldrig bli beroende av detta.

I ett senare skede kommer den alltså att kunna kommunicera med tkl, och utföra dennes order.

svenolov 2010-12-26 14:00

Citat:

Ursprungligen postat av baloo406 (Inlägg 225633)
Svenolov.

Jag ser fram emot att prova detta.
Eftersom jag inte använder några svenska signaler på banan jag håller på med.

Min fråga är.
Har jag förstått din instruktion rätt. Att man måste lägga in dom tåg man tänker använda i MSL Autopilot Setup.

Ja, alla lok som ska använda AP måste läggas in i Setup.

baloo406 2010-12-26 14:13

Citat:

Ursprungligen postat av svenolov (Inlägg 225635)
Ja, alla lok som ska använda AP måste läggas in i Setup.

Tackar för svaret

svenolov 2010-12-26 15:10

Citat:

Ursprungligen postat av bear (Inlägg 225632)
...
1. Vad är orsaken till att valet av Autopath funktionen görs per lok? Borde det inte vara bättre att ha det som ett val för alla tåg? Varför vill man ha den här inställningen olika för olika fordon?
...

Bear, ett förtydligande. Om man skulle ha Autopath aktiv för alla lok så missar man funktionen Drive To Signal, vilken är ett mycket bra alternativ till Drive To Trackmark. Man skulle kunna tänka sig, som alternativ, ett menyval till för AP som bara hanterar rangering/växling. Ska fundera på det.

Svårigheten med körkommandon är att man bara har en meny där man väljer alla optioner. När det blir många inställningar som ska göras så blir det svårt och oöverskådligt med en meny. T.ex. om man behöver ett numeriskt värde så måste man skapa en lista med förvalda värden, istället för att bara skriva in värdet i en dialogruta. I dagsläget går det inte med enkla medel att låta en dialogruta poppa upp i stället för menyn.

baloo406 2010-12-26 16:19

Inga fel
 
Har installerat den nu. Och det var inga fel efter installation. TS 2009 SP4
v3.3 build 44653

Nu skall det testas.

bear 2010-12-26 19:32

Jag har ganska mycket problem med autopiloten, dvs det mesta går åt helsike. Dock har jag inte lyckats få så bra kläm på problemen att jag kan ge dig en vettig felbeskrivning, det upplevs närmast som slumpmässiga problem än så länge.

Jag kör TRS2010 och build 44088 och kör i DCC mode om det gör någon skillnad.

Men vi kan börja med det jag har fått lite kläm på så här långt. Dessa är körda med Autopath aktiverat och bara ett lok på banan.

1. När man kör i "växlingsläge och ger en medväxel som målpunkt" Dvs en växel man kommer in i ifrån den sidan där det finns två spår, motsatsen kallas motväxel. Vid en sådan manöver kommer växeln att inte läggas om utan loket spårar ur sådär en gång på tre.

2. Om det bortom medväxeln enligt ovan finns en stopbock som nästa object, även om det är hundratals meter bort så kommer tåget inte att röra sig om växeln ligger mot tåget, annars stannar den mitt i växeln om det inte spårat ur, dvs så fort den får syn på stoppbocken på samma spår och man får felmedelandet "DRIVERNAME is waitning for clearance"

Koppling av vagnar och körning på lagda tågvägar verkar fungera relativt bra så när som att AP verkar hänga sig eller ta lång tid på sig ibland, återställning med F9 - F9 dvs slå av och på AP verkar hjälpa.

Jag får återkomma om användargränssnitts frågorna enligt ovan när jag har funderat lite mera på saken.

bear 2010-12-26 20:12

Vid passage av motväxel skulle nog tåget behöva dra fram lite längre för att hamna hinderfritt.... Som det är nu så verkar det vara samma avstånd oavsett vilken sida av växeln man står på.

svenolov 2010-12-26 20:12

Bear,
nr 2 är ett fall som jag har missat (spåret tar slut efter stoppbocken/signalen). Så det är ett klockrent fel som ska åtgärdas.

Nr 1. Några frågor här. Hur ser det ut efter denna växel? Hur många och vilka trackside objekt finns det innan nästa växel? Men det märkliga här är att tåget spårar ur. Ett tåg ska väl aldrig spåra ur när det kommer från det hållet, oavsett hur växeln ligger?

Tack för benämningarna medväxel och motväxel! :)

svenolov 2010-12-26 20:16

Citat:

Ursprungligen postat av bear (Inlägg 225687)
Vid passage av motväxel skulle nog tåget behöva dra fram lite längre för att hamna hinderfritt.... Som det är nu så verkar det vara samma avstånd oavsett vilken sida av växeln man står på.

Noterats. Jag ska justera det.

bear 2010-12-26 20:27

Nr 1. Några frågor här. Hur ser det ut efter denna växel? Hur många och vilka trackside objekt finns det innan nästa växel? Men det märkliga här är att tåget spårar ur. Ett tåg ska väl aldrig spåra ur när det kommer från det hållet, oavsett hur växeln ligger?

Nu är jag lite osäker, men jag tror att jag har fått den att kliva ur när medväxeln följs av en motväxel alterntivt en stoppbock och spårslut. Eventuellt har jag lite överdrivet tvära växlar på min testbana så det är möjligt att det hjälper till att trigga problemet, jag har för mig att det går att få till det även när man kör manuellt men definitivt inte varje gång.

lan 2010-12-26 20:35

En liten sak bara, så ni inte sitter som jag och undrar i onödan: I handledningen står:
"I körläget kör AP endast framåt i tågets färdriktning."

Detta innebär att man måste byta "consistets" riktning om det pekar åt fel håll!

Jag försökte köra ett tåg där consistets rikning var åt fel håll och då händer ingenting annat än att Adair väntar.....

Detta från en som egentligen inte borde yttra sig i detta sammanhang men det kanske hjälper någon lika "fåvitsk" som jag?

bear 2010-12-26 20:52

Den här var inte helt lätt att hitta men nu verkar jag ha ett repeterbartfall.

Man behöver ett rundgångsspår där det redan står ett fordon på ena sidan, i det här fallet ett tåg med AP förare. Medväxeln efter rundgången skall ligga mot spåret med det uppställda tåget.

1. Ge tåget Drive to Station kommando till en station på det lediga spåret.
Koppla loss vagnarna med hjälp av koppelsymbolen ner till höger på skärmen.

2. Ge Drive past switch med nästa medväxel (andra sidan rundgången mot där du kom in som argument).

3. Loket kommer nu att röra sig i fel riktning, dvs tillbaka där det kom ifrån istället för att fortsätta frammåt.

Jag har lyckats repa det här två eller tre gånger nu varav två ganska kontrolerat.

Det finns inga dublett växlar vad jag kan se. Jag har också dubbelkollat att kommandot gäller att passera rätt växel.

Bortanför den problematiska växeln finns först en växel mot ett spår som slutar blint för att hantera den tidigare diskuterade buggen, därefter en stopbock. Extraväxeln är en motväxel som ligger i riktning mot stoppbocken.

Jag har inte gjort någon uttömmande testning av exakt vilka faktorer som spelar in, men ovanstående verkar som sagt i vart fall repeterbart åtminstonde på min testbana.

bear 2010-12-26 20:56

Värt att nämna är att scriptet låser rätt växel men sedan rör sig bort ifrån den.

Sedan om man tar och drar kommandot från remsan i nederkant på skärmen så avstannar tågets rörelse, men låsningen av växeln släpper inte innan man ger tåget en ny instruktion tillexempel växla förbi en annan växel. Finns det någon möjlighet att släppa växellåsen i någon form av destructor?

bear 2010-12-26 21:09

Citat:

Ursprungligen postat av lan (Inlägg 225693)
En liten sak bara, så ni inte sitter som jag och undrar i onödan: I handledningen står:
"I körläget kör AP endast framåt i tågets färdriktning."

Detta innebär att man måste byta "consistets" riktning om det pekar åt fel håll!

Jag försökte köra ett tåg där consistets rikning var åt fel håll och då händer ingenting annat än att Adair väntar.....

Detta från en som egentligen inte borde yttra sig i detta sammanhang men det kanske hjälper någon lika "fåvitsk" som jag?

Undrar om det är det där som är mitt problem med att jag måste starta om AP, för sedan startar han ofta åt fel håll.

Överhuvudtaget är hanteringen av körriktning väldigt osmidigt. Jag hoppas verkligen att man i slutänden kommer att hantera den via någon annan del av scriptsystemet. Som det är nu är det ju i det närmaste oanvändbart.

Finns det föresten ett drivercommand "Byt körriktning" Så skulle det ju göra saken bättre.

Eller en avsinnig ide, eftersom vi ändå hanterar växlingen separat, skulle man kunna automatisk definiera om frammåt som den riktning som saknar vagnar när man drar i gång en tågrörelse. Scripten lyckas ju sätta ut slutsignalerna i rätt ände. Manövervagnar är väll per definition lok och har man ett lok i varje ände får man kanske fortsätta att manuellt sätta körriktning.

bear 2010-12-26 21:19

Citat:

Ursprungligen postat av bear (Inlägg 225702)
Undrar om det är det där som är mitt problem med att jag måste starta om AP, för sedan startar han ofta åt fel håll.

Nope, samma betende kommer tillbaka även om man har rätt körriktning ifrån början.

Nu skall jag sluta kommentera mina egna inlägg och göra något vettigt ett tag i stället.

svenolov 2010-12-26 22:35

Den tidigare diskuterade buggen var egentligen ingen bugg utan en funktion som inte stängdes av i växlingsläge. Normalt i körläge, så kör inte AP förrän den har klarsignal. Den smyger sig inte fram till en stoppsignal och stannar där. Denna funktion är valbar, men inte åtkomlig från menyn.

Citat:

Ursprungligen postat av bear (Inlägg 225700)
Värt att nämna är att scriptet låser rätt växel men sedan rör sig bort ifrån den.

Sedan om man tar och drar kommandot från remsan i nederkant på skärmen så avstannar tågets rörelse, men låsningen av växeln släpper inte innan man ger tåget en ny instruktion tillexempel växla förbi en annan växel. Finns det någon möjlighet att släppa växellåsen i någon form av destructor?

Att den backar efter att ha låst rätt växel i framriktningen låter lite märkligt, men det finns säkert något som jag förbisett. Jag ska undersöka detta vidare.

Riktigt, om man handgripligen avbryter kommandot, så gör den inte riktigt rent efter sig. Detta är noterat.


Citat:

Ursprungligen postat av bear (Inlägg 225702)
Undrar om det är det där som är mitt problem med att jag måste starta om AP, för sedan startar han ofta åt fel håll.

Överhuvudtaget är hanteringen av körriktning väldigt osmidigt. Jag hoppas verkligen att man i slutänden kommer att hantera den via någon annan del av scriptsystemet. Som det är nu är det ju i det närmaste oanvändbart.

Finns det föresten ett drivercommand "Byt körriktning" Så skulle det ju göra saken bättre.

Eller en avsinnig ide, eftersom vi ändå hanterar växlingen separat, skulle man kunna automatisk definiera om frammåt som den riktning som saknar vagnar när man drar i gång en tågrörelse. Scripten lyckas ju sätta ut slutsignalerna i rätt ände. Manövervagnar är väll per definition lok och har man ett lok i varje ände får man kanske fortsätta att manuellt sätta körriktning.

Nu ska vi inte skena iväg med en massa ogenomtänkta nödlösningar. Dom fenomen som dyker upp hos dig har med autopath funktionen att göra. Det är inte säkert att den kommer att fungera bra, någonsin. Det är av den här anledningen jag vill att den ska testas. F.ö. har jag alltid varit emot denna typ av funktion, men jag ville göra ett test. Tågvägar ska definieras av tkl och ingen annan, anser jag.

Och en påminnelse till. Att hantera körriktning är just en av många funktioner som kommande klarerare kan schemalägga.

Den första varianten av AP jag hade bytte körriktning när den skulle backa, men det såg inte rätt ut när srålkastare och hytt ändrades hela tiden. Om man såg det från utsidan så kunde också kameravinklar ändras.

Som sagt, det är autopath som är boven. Jag ska ge den lite tid till för att se om det går göra någonting åt den.

Stäng av autopath och använd alternativa pathkommandon och testa bara autopiloten, så länge.

bear 2010-12-27 00:25

Jag tror att man skulle klara sig bra utan autopath om det är så att det är mycket jobb att få den bra. Ofta verkar man i alla fall vilja ange explicit vilken väg man vill att tåget skall ta mellan A och B, tillexempel det tomma spåret. Skulle det vara enklare och stabilare att implementera det med riktningsväxling men inte växelläggning så tror jag inte att det vore ett stort problem. Backfunktionen för växling som är implementerad nu upplever jag som mycket positiv.

En annan faktor som kommer att bli viktig för huruvida autopath är intressant eller inte är ju om TKL har stöd för "implicita" paths dvs automatiskt genererar valbara vägar från nuvarande position till tillexempel växlar och signaler så att man inte behöver sätta upp dem explicit när man bygger banan. Nu har jag ett vagt minne av att det kan ha varit en TKL ute i beta version och att redan den hade sådan funktionalitet. Det är ju en sak att behöva configurera in och utfartstågvägar på stationerna, en helt annat om man måste lägga upp paths till alla industri och uppställningsspår för att AP skall kunna växla fordon dit.

Exakt vad som implementeras i vilken modul är interna teknikaliteter som jag och andra slutanvändare totalt struntar i. Om det är AP, TKL, eller ABC123 känns ganska irrelevant. Däremot vill vi ha ett system som ger ett bra resultat och som framförallt är smidigt att använda. Det känns inte alltid så meningsfullt att testa och kommentera delarna när man inte vet hur det runt om kring är planerat, här kanske det vore bra om du flaggade för vad som bara är riggat för testet och vad som är tänkt att användarna i slutänden skall använda. Tillexempel så kanske riktningsändringarna hanteras av någon annan modul och då är det inget vi behöver diskutera här och nu.

Är det föresten tänkt att de kommandon vi nu ger som drivercommands i slutänden kommer att skickas över ifrån TKL modulen så att det bara är där man talar om vart man vill att tågen skall flytta sig?

Apropå tankarna tidigare kring användargränssnittet för tågrörelser kontra växlingsrörelser. Med tanke på att de beter sig olika, så tror jag att man tydligt skall skilja på dem i menyerna. Antingen separata menyer, eller i alla fall inte en funktion med samma namn som gör olika saker beroende på vilket lok man gör det på. Om det är värt att lägga något jobb här beror ju också på om det är ett gränssnitt som kommer att finnas kvar och användas när väl TKL är på plats. Personligen skulle jag föredra explicit växling mellan växling och tåg, men det kanske kräver för mycket av slutanvändaren.

Slutligen så att vi pratar om samma sak. Problemet med användargränsnittet för ändring av rörelseriktning handlar inte om autopath, för där autopath är aktiverat är det redan ett löst problem. Problemet är "in i hytten ALT-C" varje gång man skall byta rörelseriktning när autopath inte är aktiverat, men det låter ju som om lösningen på det problemet är att inte köra AP fristående utan låta TKL hantera det, eventuella framtida klagomål i frågan kommer alltså att riktas mot TKL när denna kommer ut för testning.

Tappa inte hoppet Sven, även om jag är lite gnällig ibland, du kommer nog att få till ett strålande system till sist.

svenolov 2010-12-27 07:53

Bear, du har som vanligt mycket konstruktivt att komma med. Jag ska diskutera dina funderingar med dig senare.

AP har ett menyval (Drive Schedule >) som kommer att presentera en lista av uppdrag som är definierade i kommande "Dispatcher Rule". Ett uppdarg kan se ut som följer.

Vänta till kl. 10.05
Lägg tågväg "Forsberg spår 1" (fördefinierad path)
Kör till "Forsberg spår 1"
Vänta 10 sek.
Lägg tågväg "Fob x11" (fördefinierad eller kanske autopath)
Backa Via "Fob x11"
Koppla vagnar
Vänta 10 sek.
Lägg tågväg till "Fob 3" (fördefinierad path)
Kör fram till signal "Fob 3"
Lägg tågväg "Forsviken spår 2" (fördefinierad path)
Kör till "Forsviken spår 2"
..... osv.

Hela ovanstående uppdrag läggs in som ett kommando i AP.

Vi får återkomma om detta... nu tillbaka till AP'ns grundfunktioner.
Jag kan inte riktigt släppa tanken på ditt test nedan.

Citat:

Ursprungligen postat av bear (Inlägg 225697)
Den här var inte helt lätt att hitta men nu verkar jag ha ett repeterbartfall.

Man behöver ett rundgångsspår där det redan står ett fordon på ena sidan, i det här fallet ett tåg med AP förare. Medväxeln efter rundgången skall ligga mot spåret med det uppställda tåget.

1. Ge tåget Drive to Station kommando till en station på det lediga spåret.
Koppla loss vagnarna med hjälp av koppelsymbolen ner till höger på skärmen.

2. Ge Drive past switch med nästa medväxel (andra sidan rundgången mot där du kom in som argument).

3. Loket kommer nu att röra sig i fel riktning, dvs tillbaka där det kom ifrån istället för att fortsätta frammåt.

.......

Starta din session i DCC mode.

1. Om du, efter punkt 1 (sen du kopplat loss vagnarna), kör loket manuellt framåt (DCC mode). Kör det i rätt rikning?

2. Ett test till. Om du kopplar ur autopiloten när loket rör sig i fel riktning (punkt 3) vad visar DCC-throttle då (negativt eller positivt värde)?

svenolov 2010-12-27 19:34

Jag har nog hittat problemet med baklängeskörningen. Samma sak kan uppstå med "Couple Vehicle(s) >".

Bear, testa detta för att verifiera mina misstankar. I surveyor, vänd på loket. Vänd inte heading, utan snurra det 180 grader. Testa scenariot igen.

bear 2010-12-27 20:00

Citat:

Ursprungligen postat av svenolov (Inlägg 225796)
Jag har nog hittat problemet med baklängeskörningen. Samma sak kan uppstå med "Couple Vehicle(s) >".

Bear, testa detta för att verifiera mina misstankar. I surveyor, vänd på loket. Vänd inte heading, utan snurra det 180 grader. Testa scenariot igen.

Snyggt jobbat Sven!

Visst var det så att jag loket gick baklänges när det drog in tåget på stationen, det förklarar också varför jag inte lyckades repetera det när jag gjorde rundgång i andra änden av banan.

Jag är tillbaka på jobbet igen nu efter julledigheten, så därför kommer testavdelningen bara att jobba kväll fram till nyår så det kanske blir lite längre svarstider.

bear 2010-12-27 20:06

Dagens bugg
 
När man ger order att köra till en Station/Industri så stannar tåget strax före denna, inte över den så att lastning/lossning kan ske vilket jag antar att är meningen.

Detta är testat och repeterbart med ett tåg bestående av Yo1s + UDFos och AJS Station 1x50s. Problemet är inte beroende av om det fordon som lastar passagerare går först eller sist i tåget.

Finns det möjlighet att få en version med nu kända buggar fixade, det börjar bli så mycket kända problem att det ibland är svårt att veta vad som är nya problem och vad som är följdfel av gammla.

svenolov 2010-12-28 09:57

Citat:

Ursprungligen postat av bear (Inlägg 225802)
När man ger order att köra till en Station/Industri så stannar tåget strax före denna, inte över den så att lastning/lossning kan ske vilket jag antar att är meningen.

Detta är testat och repeterbart med ett tåg bestående av Yo1s + UDFos och AJS Station 1x50s. Problemet är inte beroende av om det fordon som lastar passagerare går först eller sist i tåget.

Finns det möjlighet att få en version med nu kända buggar fixade, det börjar bli så mycket kända problem att det ibland är svårt att veta vad som är nya problem och vad som är följdfel av gammla.

Stationer och industrier har alltid varit, och är fortfarande, ett gissel om vart man ska stanna. Det beror på var stationens/industins trigger är placerad någonstans, och vilken radie den har. Det bästa är, om man vill stanna mera exakt, att använda en signal eller trackmark istället. För stationer använder jag alltid trackmarks vid plattformarna, det ger ett mer exakt stopp. Jag har inte lagt ner så mycket jobb på industrier, men jag ska titta på dom vid ett senare tillfälle.

En ny version av AP kommer under dagen, som har nya menyval, och många buggar fixade.

svenolov 2010-12-28 19:52

Ny betaversion
 
1 bifogad(e) fil(er)
Det finns en ny betaversion av autopiloten att ladda hem här: MSL Autopilot - betaversion 2

(Bugg) fixar.

1. Vid passage av motväxel drar loket fram lite längre.
2. Om man avbryter kommandot (drar kommandot från remsan) så återställs tågvägar (autopath).
3. Div buggfixar, bl.a. "den tidigare diskuterade buggen".

Jag har inte uppdaterat beskrivningen (pdf) ännu, så jag beskriver förändringarna här.
Förutom ovanstående fixar, så har det tillkommit ett nytt menyval för AP. Shunt (växling), se bild.

Det finns fyra val. Alla har autoreverse (automatisk back) funktion och två har autopath (automatisk tågväg) funktion. Shunt Past/Via Junction before signal har autopath funktion, medan Shunt Past/Via Junction inte har det. Valet av autopath i Autopilot Setup är överflödig och har tagits bort. I växlingsläge så söker AP framåt/bakåt efter den växel som är slutmålet och väljer själv körriktnig därefter.

Alla övriga menyval har oförändrad funktion, förutom Drive Past/Via Junction som nu är rena körkommandon.
-

bear 2010-12-28 22:32

Suck, ännu mera strul.....

Om man i den nya versionen ger ett kommando, inser att man har gjort fel och drar bort det ifrån listen igen för att ge något annat så smäller scriptet med följande fel.

Thread Exception ER_NullArrayReference, line 865, file msautocommand.gse

Stack dump:

function $void@MsAutoCommand::ReleasePath(),line -1
function $void@MSDispatcherCommand::DriveTrainTo(MapObject) , line 1050
function $bool@MsDispatcherCommand::ExecuteAutoPilo(bool,bo ol), line 1141
function $bool@MsDispatcherCommandExecute(Train,int,int,int ),line 1229
function $void@train::RunSchedule(Schedule,bool,float),line 1799

svenolov 2010-12-29 00:27

Ja, vad har man betatestare till? ;) Man kan ju inte förutse allt vad en användare tar sig till med. Bear, med ditt sätt att jobba kommer det säkert att dyka upp fler saker, men det är bara bra! :tumupp:

EDIT: Ni får gärna fortsätta att testa den version som nu finns uppladdad till Downloads, och rapportera här. Jag kommer nog inte att lägga upp någon ny betaversion, då jag själv ska ta en testrunda som kommer att pågå året ut.

Viktigt när ni testar. Låt kommandot (AP) göra klart sin uppgift först. Sen kan ni utvärdera resultatet. Ett avbrutet kommando ger inte någon större feedback på funktionerna.

svenolov 2011-01-22 13:02

3 bifogad(e) fil(er)
Nytt.

1. Regeln Auto Pilot Setup, <kuid2:177292:209031:1>, används inte längre. Alla AP inställningar som gjordes där sköts nu automatiskt i kommandot.

2. Bild 1. Menyvalet för Industry har delats upp i tre kategorier. Portal, Station och Industry. Drive To/Via till dessa kategorier har förbättrats. AP stannar nu på rätt ställe.

3. Bild 2. Kommandot shunt har ändrats. Det är bara Shunt Past/Via Junction before signal som har autopath. AP känner själv av i vilken riktning signalen ligger.

4. Bild 3. Ett ny undermeny för Couple Vehicle(s). Ett nytt val har tillkommit, in train direction. AP vet alltid om den backade eller körde framåt i föregående kommando, så om den inte har stannat så fortsätter den i samma riktning. Det fungerar alltså inte från stillastående, bara om föregående kommando var ett "Via" kommando, t.ex. Shunt Via Junction before signal.
-


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:22.

Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009