Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2004-04-18, 09:30   #1
iore
Junior Member
 
Reg.datum: Apr 2004
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 3
Standard Uppgradera går ej 753_2042

Enl startmenyn på spelet har jag 2.0 ver 753.
Enl er hemsida(och Auran) skall jag då ladda hem version
753_2042, eftersom jag har nordisk version.
När jag installerar det så ser man under uppgraderingen att det är Patch 6,03 och det rullar på ända tills problemet uppstår. Ett felmeddelande kommer upp "Old file does not
exist" Detta kommer upp 5 gånger på raken, så att säga.
Sen när jag startar spelet igen med servicepacken installerad, så gårdet inte att starta spelet, utan
felmeddelandet "Det gick inte att hitta DLL-filen INPUTSYSTEMLL" och sen till sist står det att
"Trainz not properly installed". Jo jag tackar! Har då raderat allt och installerat om spelet igen utan servicepack och allt går bra igen, tills jag försöker lägga in servicepacken igen. Den ovan omtalade filen finns då. Men av någon anledning så försvinner den plus ev andra filer också när jag lägger in
servicepacken och det går sen inte att starta spelet.
Är jag en klubba, eller är det något annat fel, som ni kan hjälpa mig med? Har letat efter om någon annan haft liknande problem i detta forum, eftersom man inte skall tramsa med frågor som redan besvarats, men inte hittat något, så därför frågar jag nu och här.
iore besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:14.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009