Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Microsoft Trainsimulator / Open Rails > MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2004-10-21, 07:26   #11
Pierre
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
Standard

Nej, det blir inga konflikter. Varför skulle det bli det? Man får göra nya genvägar till kopiornas start av msts och editorer som man t.ex. lägger på skrivbordet. Man använder kopians/kopiornas editorer, inte orginalets!

Jag gjorde följande:

Installerade om msts.
installerade uppdateringarna (msts 1.1 och 1.2).
Kopierade msts (hela mappen!) till en mapp som heter msts-versioner.
Kopian av msts döpte jag om till: msts_swe (för Sverige).
Tog bort alla orginal rutterna ur kopian.
Gjorde genvägar till kopians (msts_swe) start och editorer, som jag döpte till: msts_swe och editor_swe.
Gjorde backups av orginalets GLOBAL, SOUND och TRAINS mappar.
Gjorde kopior av kopian, som döptes till: msts_tram, msts_eng, msts_ger o.s.v.
Gjorde nya genvägar åt dom nya kopiorna.

När jag installerar en ny rutt, så installerar jag den på orginalet, så den kan hämta filer ifrån orginal rutterna. Sen flyttar jag rutten till den msts-kopian, jag vill ha rutten i. Testar rutten och återställer sen orginalet med backuperna på GLOBAL och SOUND (om det behövs!).

När jag installerar ett nytt tåg, så installerar jag det i en ny mapp på skrivbordet (om det går!?). Annars installerar jag det i orginalet och flyttar sen TRAINS mappen till den msts-kopian, jag vill ha tåget i. Efter det, kopierar jag backupen på TRAINS mappen till orginalet.

Att jag lät orginal tågen finnas kvar i kopiorna, beror på att vissa tåg kräver vissa orginal tåg (CABVIEW och SOUND).

Ja, så här gör jag. Kanske lite omständigt och det kanske finns smidigare sätt att göra det!???? Men det fungerar!

Edit: Satt vid annan dator när jag skrev detta och hitta nu några fel i texten. msts-swe o.s.v. ska vara msts_swe o.s.v.

Och editor_swe ska vara launcher_swe o.s.v.

Har ändrat i texten nu!



http://pirpen.cjb.net/
Pierre besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Flera MSTS på samma håddisk? gec44-9w MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails 1 2005-01-26 20:03
Problem med Pass80, MSTS klagar... Dson MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails 4 2003-10-11 18:54
MSTS Hänger! Dson MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails 8 2003-04-07 23:43
Uppdatering av MSTS På Svenska! Rogge MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails 1 2003-02-18 19:32
Möte av flera tåg i MSTS. Rogge MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails 3 2003-01-30 20:21



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:45.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009