Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > 3D-design - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2003-03-03, 16:59   #24
Pierre
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
Standard

Fredrik:
Jag förstår inte ditt resonemang. Sårad för att fler vill ha det man byggt, varför skulle man bli sårad? Dessutom brukar dom (och jag) som frågar om det kommer till MSTS, också först skriva att tåget/objeket är fint, snyggt eller nått liknande (är inte det att visa uppskattning?).

Varför ni som gillar Trainz inte frågar om saker som kommit till MSTS vet jag inte? Ni kanske inte vill ha nått? Jag skulle inte bli upprörd om ni gjorde det (alltså om ni gjorde det seriöst, för att ni verkligen vill ha just den modellen!).

När det gäller konverteringen, så förstår jag att det tar tid och inte är hur lätt som helst, men det går att göra. Men jag tror, eller rättare sagt hoppas på ett samarbete ifrån start, där två personer kan bygga samma modell, till sin favorit simulator!

Tomas:
Har jag frågat dig om att dina objekt borde konverteras? Och har jag frågat dig 74 gånger om detta? Eller är det du som bestämmer över alla Trainz sakerna? Jag tror inte det, men rätta mig om jag har fel!?

Jag tycker det kommit fina tåg (till Trainz) som skulle vara roliga att köra, men jag tycker inte om Trainz. Det går oftast att konvertera tågen (om vilja finnes?), åt båda håll.

Jag tvingar ingen att göra det, men jag frågar om någon kommer göra det. Är det så farligt, irritreande, jobbigt att få denna fråga?

Om det är en seriös person som skulle ta sig an att konvertera, varför inte låta han få göra det då? Varför har vissa (nämner inga namn) denna löjliga "bara min" mentalitet? Jag trodde att en del av tjusningen var att få dela med sig!?

Bygger jag en rutt, så vill jag att så många som möjligt ska få chans att köra den! Om nån som sysslar med Trainz skulle vilja göra en likadan rutt som jag gjort till Trainz, tycker jag det bara skulle vara roligt.

Både du och jag vet att många som inte skrivit här, har diskuterat detta på annat håll. Anledningen till detta kan jag bara gissa, men det kan bero på att jag sagt det dom vill säga, dom hittar inte orden, orkar inte munhuggas m.m. m.m.

Bra att du kunde ge ett tydligt svar på att du inte vill att det ska konverteras, synd bara att du är otydlig längre ner "Hmm och lämna ut mina .max filer och texturer vet jag inte om jag vill." För det enda jag vill ha är ett rakt svar, ja eller nej!




http://pirpen.cjb.net/
Pierre besöker inte forumet just nu  
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Bara spåret syns ibland vid utplacering industri? Deskgrunt 3D-design - Trainz 0 2005-03-18 21:03
Konvertera *.MOV till något mer windows vänligt?? prymikom Off-topic 1 2004-05-24 18:10
Vet någon något om nya Gmax 1.2 ännu? LokKalle 3D-design - Trainz 11 2002-11-21 17:43
Raildriver. kan det vara något?? Rc1166 Off-topic 1 2002-10-11 14:27
Downloads. Kommer bara in på El/Diesellok. Bengan Trainz - Allmänt om Trainz 7 2002-05-01 20:50



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:23.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009