Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Landskapsdesign - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2015-07-03, 16:46   #6
Nils Blid
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
Standard Nynäsbanan i Trainz, del 4 av många

Gamla Nynäsbanan startade vid Nynäs Petroleum, därefter söder ut mot hamnen och till den ooiciella startpunkten Nynäshamns station. Sedan gick banan i en 3,3 kilometer U-sväng runt södra stdan till Nynäsgård med SNJ:s lokverkstad. Fågelvägen mellan stationerna 930 meter.

Men mest anmärkningsvärt är höjdskillnaden; Nynäshamns station 2 meter, Nynäsgård 24 meter. DEM-kartan redovisade 30. Jag valda att justera ner stationen till verkliga 24.

Nynäsgård var inte bara ern station, där låg också SNJ:s lokverkstad. Lokstallet finns kvar och är i dag kulturskyddat. Här huserar museiföreningen. Spåret till verkstaden utgår från Nynäsgård och skymtar överst på bangårdsbilden.

Nisse
Bifogade bilder
Filtyp: jpg ngd.jpg (241.8 KB, 425 visningar)
Filtyp: jpg Lokverkstad.jpg (230.4 KB, 424 visningar)
Nils Blid besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:06.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009