Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > 3D-design - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2013-11-04, 02:11   #6
sealpower
Medlem
 
Reg.datum: Oct 2007
Ort: Luleå
Inlägg: 444
Skicka ett meddelande via MSN till sealpower
Standard

Tack för de vänliga orden, jag instämmer helt och hållet vad gäller bevarandet av kulturarvet och det är just därför som jag brinner så starkt för detta projekt.

Jajemän Jockes nog är den till för att dra timmer alltid. Det var en omständig och halvbökig process (som jag kommer förklara vid ett senare tillfälle) men med denna sinnerika uppfinning kunde en duktig kusk på en väl vattnad och isad körväg dra fram över 7 fastkubik timmer i ett svep och med en enda häst (mer än mången modern traktorvagn )

Vad gäller modellen så kan jag väl roat påstå att 3dsmax inte direkt är avsett för att hantera smidd och frihandsbockad plåt
Många timmar utan direkt stora framsteg, men frammåt går det.

"Geten" börjar ta form...
Bifogade bilder
Filtyp: jpg doning.jpg (16.6 KB, 186 visningar)
__________________
UVW = Usch, Vilket Wansinne

Senast redigerad av sealpower den 2013-11-04 klockan 02:12.
sealpower besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:53.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009